Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար հայկական կողմը դիմել է պատասխան գործողությունների. ԼՂՀ ՊԲ
Երեկ՝ հունվարի 15-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում:
«Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում», - հայտարարում է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը:
Ավելին՝ հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների  ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է  ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ:

Армия обороны НКР обещает жесткие меры в ответ на действия ВС Азербайджана
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики заявляет, что не соответствует действительности сообщение Минобороны Азербайджана о том, что азербайджанский военнослужащий Фикрет Баширов был убит выстрелами с армянской стороны 15 января.
«Советуем азербайджанской стороне искать причины гибели своего военнослужащего в неуставных отношениях в собственной армии», - отметили в Минобороны.
Согласно сообщению, 15 января и в ночь на 16 января ВС Азербайджана интенсивно нарушали режим перемирия по всей линии соприкосновения, применяя стрелковое оружие, а также минометы калибра 60 и 82 мм.
Наиболее интенсивному обстрелу подверглись боевые позиции, расположенные в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. Противник обстрелял из минометов эти направления 54 раза.
С целью подавления активности ВС Азербайджана армянские подразделения предприняли ответные действия.
«Вся ответственность за дальнейшую эскалацию ситуации будет нести азербайджанская сторона. В случае продолжения Азербайджаном подобных действий ответные меры Армии обороны НКР будут более жесткими», - заявили в Минобороны НКР.