Դավոսի համաժողովում ելույթ կունենա Աֆղանստանից ժամանած կանանց նվագախումբը
Աֆղանստանի՝ կանանցից բաղկացած առաջին նվագախումբը պատրաստվում է նվագել Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի մասնակիցների համար, որն ընթանում է շվեյցարական Դավոսում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Զոհրա» նվագախումբը, որը բաղկացած է իգական սեռի 13-ից մինչև 20 տարեկան 35 մասնակիցներից, հինգշաբթի և ուրբաթ ելույթ կունենա ամբողջ աշխարհից ժամանած 3 հազար թոփ-մենեջերների և քաղաքական գործիչների առջև:
ԶԼՄ-ները նշում են, որ նվագախմբի շատ մասնակիցների համար ելույթ ունենալու որոշումը շատ հաճախ ռիսկի հետ է կապված, քանի որ Աֆղանստանում գործում են հանրային վարքագծի խիստ նորմեր, որոնք արգելում են կանանց հանրային ելույթները:

На форумев Давосе выступит женский оркестр из Афганистана
Первый женский оркестр Афганистана готовится сыграть для участников Всемирного экономического форума, который проходит в швейцарском Давосе, сообщает «Интерфакс».
Оркестр «Зохра», который состоит из 35 участниц в возрасте от 13 до 20 лет, выступит перед 3 тыс. директоров и политиков со всего мира в четверг и в пятницу.
СМИ отмечают, что для многих участниц оркестра, решение выступать зачастую связно с риском, так как в Афганистане существуют жесткие нормы поведения в обществе, которые накладывают запрет на публичные выступления женщин.