32 մլն դոլար և 2500 աշխատատեղ. Սյունիքի մարզում կհիմնվի ազատ տնտեսական գոտի
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում այսօր նախարարության ներդրումային ծրագրի բաժնի պետ Արամ Վարդանյանը ներկայացնելով ծրագիրն, ասաց, որ նպատակն է՝ ստեղծել նախադրյալներ նոր ներդրումների ներգրավման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ինչպես նաև արտահանման ներուժ ունեցող ապրանքների արտադրության համար:
Հաշվի առնելով Իրանի հետ հարատև առևտրատնտեսական հարաբերությունները, որոշվել է տեղակայումն իրականացնել Սյունիքի մարզում՝ սահմանագծին հնարավորինս մոտ:
Ընտրվել է Ագարակ քաղաքում առկա հողատարածք: ԱՏԳ-ն զբաղեցնելու է 10-15 հա տարածք, սակայն առկա է 35 և հավելյալ 10 հա տարածք ընդլայնման հնարավորություն:
Ծրագրի արժեքը գնահատվել է շուրջ 28 մլն դոլար, և հաշվի առնելով ընթացիկ ծախսերը, ընդհանուր գումարը կլինի շուրջ 32 մլն դոլար:
«Ակնկալում ենք, որ 10 տարիների ընթացքում կազմակերպիչ ընկերության հասույթը կկազմի 52 մլն ԱՄՆ դոլար: Շահութաբերության ներքին նորմը կազմում է 12%, իսկ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչ ընկերությունը կունենա 60-70 աշխատող», - ներկայացրեց Արամ Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ կանխատեսումներ են իրականացվել, որ 10 տարիների ընթացքում կներգրավվեն շուրջ 120 ընկերություն, որոնք տարեկան կարտահանեն 80-100 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ապրանքներ:
Արտահանման համար թիրախային երկրներ նախանշվել են Իրանը, ԵԱՏՄ անդամ երկրները, Մերձավոր Արևելքի անդամ երկրները:
«Ներդրումների գծով ընդհանուր կանխատեսումները գնահատում ենք շուրջ 350-400 մլն դոլար: Կստեղծվի շուրջ 2500 աշխատատեղ»,- ասաց Արամ Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ տարածքը կլինի ցանկապատված, ինչպես նաև տեղակայված կլինի մաքսակետ, որը կապահովի հատուկ մաքսային ռեժիմ:
«Կլինի արտադրական տարածք՝ 40 000 քմ, գրասենյակային՝ 10 000 քմ: Կլինի պահեստային տարածք, ինչպես նաև բիզնես կենտրոն, որտեղ տեղակայված կլինեն բանկեր, ապահովագրական ընկերություններ, պետական ծառայություններ կմատուցվեն, նոտարական գրասենյակ, սննդի կետեր, կոնֆերանս դահլիճներ, ցուցահանդեսների կազմակերպման համար տարածքներ», - նշեց ներդրումային ծրագրի բաժնի պետը:
«Ուսումնասիրելով թիրախային շուկաների կառուցվածքը, նախանշվել են գերակա 6 հիմնական ուղղություններ. գյուղմթերքի, սննդի վերամշակում, արդյունաբերություն, մեքենաշինություն, քիմիական արդյունաբերություն, նոր, բարձր տեխնոլոգիական նյութերի արտադրություն, դեղագործություն և տեքստիլ արդյունաբերություն», - ասաց Արամ Վարդանյանը՝ հավելելով, որ ծրագրի իրագործումը ենթադրում է պետության հետ սերտ համագործակցություն:

В Сюникской области будет создана СЭЗ: 2500 рабочих мест и 32 млн. долларов
В городе Агарак Сюникской области – на прилегающей к границе с Ираном территории будет создана свободная экономическая зона (СЭЗ).
Начальник отдела инвестиционной программы министерства экономического развития и инвестиций Армении Арам Варданян сегодня, представляя программу, заявил, что цель – создать предпосылки для привлечения новых инвестиций, создания новых рабочих мест, а также производства товаров, обладающих экспортным потенциалом.
Учитывая длительные торгово-экономические отношения с Ираном, решено разместить СЭЗ в Сюникской области, близко к границе. Выбран земельный участок в городе Агарак, СЭЗ будет занимать территорию площадью 10-15 га, однако есть возможность ее расширения еще на 10 га.
Стоимость программы оценивается порядка 28 млн. долларов и с учетом текущих расходов общая сумма составить 32 млн. долларов.
«Ожидаем, что в течение 10 лет выручка компании-организатора составит 52 млн. долларов США. Внутренняя норма доходности составляет 12%, компания-организатор свободной экономической зоны будет иметь 60-70 сотрудников», - представил Арам Варданян.
По его словам, согласно прогнозам, в течение 10 лет будут привлечены 120 компаний, которые ежегодно экспортируют товары в размере 80-100 млн. долларов США. В качестве стран для экспорта товаров рассматриваются Иран, страны-члены ЕАЭС, Ближнего Востока и т.д.
«Общие прогнозы по линии инвестиций мы оцениваем около 350-400 млн. долларов. Будут созданы порядка 2500 рабочих мест», - сказал Арам Варданян.
Он отметил, что территория СЭЗ будет ограждена, а также установлен таможенный пункт, обеспечивающий специальный таможенный режим.
«Будет производственная территория площадью 40 000 кв. м, офисная территория – 10 000 кв. м. Предусматривается также территория для складов, а также бизнес-центр, где размещены банки, страховые компании, предоставляются государственные услуги, нотариальный офис, пункты питания, конференц-залы, территории для организации выставок», - отметил начальник отдела инвестиционной программы.
«Изучив структуру целевых рынков, установлены 6 основных направлений – переработка сельскохозяйственной продукции, продуктов питания, промышленность, машиностроение, химическая промышленность, производство новых, высокотехнологических материалов, фармакологическая и текстильная промышленность», - сказал Арам Варданян.