Սյունիքի մարզում հիմնվող ազատ տնտեսական գոտում գործելու է Duty free համակարգ. Փոխնախարար
Սյունիքի մարզում հիմնվող ազատ տնտեսական գոտին ունի առանձնահատկություն, որը սահմանված է ԵԱՏՄ նոր մաքսային օրենսգրքով:
«Ամբողջ ԵԱՏՄ-ում լինելու է 7 ազատ տնտեսական գոտի, որոնք ունենալու են այդ առավելությունը. դա տարածքում աշխատող, այցելող մարդկանց համար Duty free համակարգով՝ առանց մաքսատուրքի գնելու հնարավորությունն է: Մնացած բոլոր տնտեսական գոտիներում այդպիսի հնարավորություն չկա» ,- լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացնելով ազատ տնտեսական գոտու առավելություններն ու հնարավորությունները՝ ասաց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը:
Փոխնախարարը նաև նշեց, թե հույս ունեն տարբեր երկրներից ներգրավվել փորձ ու համապատասխան ներդրումներ իրականացնելու, ինչպես նաև կապեր ունեցող ձեռնարկությունների:
«Կներգրավենք բոլոր ծրագրերը, որոնք կան, կփորձենք համադրել և ընտրել այն ծրագիրը, որն առավել նպաստավոր կլինի և կբավարարի երկրի զարգացման նպատակներին: Առաջարկները լինելուն պես կներկայացվեն կառավարությանը, համապատասխան քննարկումներից հետո կառավարության որոշմամբ կստեղծվի ազատ տնտեսական գոտին» ,- ասաց Հովհաննես Ազիզյանը՝ հույս հայտնելով, որ մինչև ապրիլ կլինի այդ որոշումը:
Փոխնախարարն ասաց, որ ազատ տնտեսական գոտու հիմնման գործընթացն իրականացվել է վարչապետի հանձնարարականի հիման վրա:
Ավելի վաղ նշել էինք, որ Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքում՝ Իրանի սահմանակից տարածքում, կհիմնվի ազատ տնտեսական գոտի՝ 10-15 հա տարածքով և շուրջ 2500 աշխատատեղով:

В свободной экономической зоне будет действовать система беспошлинной торговли – Ованнес Азизян
Создаваемая в Сюникской области свободная экономическая зона отличается особенностью, которая установлена новым таможенным кодексом Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Во всем Евразийском экономическом союзе будет 7 свободных экономических зон, которые обладают таким преимуществом – возможностью покупать без таможенной пошлины по системе Duty free для работающих на этой территории людей и посетителей. Во всех остальных зонах такой возможности нет», - заявил сегодня журналистам заместитель министра экономического развития и инвестиций Ованнес Азизян, представляя преимущества и возможности свободной экономической зоны.
Замминистра также отметил, что ожидается привлечь в СЭЗ предприятия различных стран, которые имеют связи и обладают опытом осуществления соответствующих инвестиций.
«Мы привлечем все имеющиеся программы, попытаемся их сопоставить и выбрать ту, которая будет максимально благоприятной и удовлетворит целям развития страны. Поступившие предложения будут представлены правительству и, после соответствующих обсуждений, решением правительства будет создана свободная экономическая зона», - сказал Ованнес Азизян, выразив надежду, что это решение будет принято до апреля.
Замминистра сообщил, что основной процесс создания свободной экономической зоны был осуществлен на основании поручения премьер-министра Армении.
Ранее сообщалось, что в городе Агарак Сюникской области Армении – на прилегающей к границе с Ираном территории будет создана свободная экономическая зона (СЭЗ). СЭЗ будет занимать территорию площадью 10-15 га, будут созданы порядка 2500 рабочих мест.