Բակո Սահակյանը շնորհավորել է Գլեդիս Բերեջիկլյանին՝ Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ դառնալու կապակցությամբ
24/01/2017 16:12
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 24-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ տիկին Գլեդիս Բերեջիկլյանին, տեղեկացնում են Արցախի նախագահի մամուլի գրասենյակից:
«Հարգարժա՛ ն տիկին Բերեջիկլյան, Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ։
Վստահ եմ, որ Ձեր գիտելիքներն ու հարուստ փորձը լավագույնս կծառայեն ի բարօրություն նահանգի բնակչության։
Նոր Հարավային Ուելսը, առաջատար դերակատարություն ունենալով Ավստրալիայի տնտեսական ու քաղաքական կյանքում, հայտնի է նաև որպես մի երկրամաս, որտեղ մշտապես կարևորել են ժողովուրդների ազատությունն ու իրավահավասարությունը, մարդու իրավունքներն ու համընդհանուր ժողովրդավարական արժեքները։
Այդ իրողության վառ արտահայտությունն է նաև 2012 թվականի հոկտեմբերի 25-ին նահանգի օրենսդիր մարմնի կողմից ԼՂՀ անկախության և նրա բնակչության ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը:
Լիահույս եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման ընթացքում նոր շունչ ու բովանդակություն կհաղորդվի Արցախի և Նոր Հարավային Ուելսի միջև բարեկամական կապերին՝  նպաստելով փոխշահավետ համագործակցության հաստատմանը։
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ՝  Ձեր առաքելության իրականացման ճանապարհին»:

Бако Саакян направил поздравительное послание премьер-министру австралийского штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян
24/01/2017 16:11
24 января Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание премьер-министру австралийского штата Новый Южный Уэльс Глэдис Береджиклян.
«Уважаемая госпожа Береджиклян!
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю Вас с вступлением в должность премьер-министра австралийского штата Новый Южный Уэльс!
Уверен, что Ваши знания и богатый опыт наилучшим образом послужат благополучию населения штата.
Новый Южный Уэльс, играя ведущую роль в экономической и политической жизни Австралии, известен также как регион, где всегда придавали важность свободе и равноправию народов, правам человека и всеобщим демократическим ценностям.
Ярким проявлением этого стала резолюция о признании независимости НКР и права на самоопределение ее населения, принятая законодательным органом штата 25 октября 2012-го года.
Надеюсь, что в ходе Вашего пребывания в должности дружественные отношения между Арцахом и Новым Южным Уэльсом получат новое дыхание и содержание, содействуя налаживанию взаимовыгодного сотрудничества.