Մինչև 2018 թվականը Հայաստանում նախատեսվում է կառուցել առաջին արևային կայանը. Հայկ Հարությունյան
Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկ-1 տեղանքում առաջին արևային կայանը նախատեսում է կառուցել մինչև 2018 թվականը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանն էլ ընդգծեց, որ ներդրողների համար Հայաստանը գրավիչ է, քանի որ ունի ներդրումային և օրենսդրական հարմարավետ միջավայր:
«Հայաստանի օրենսդրական և ներդրումային միջավայրը՝ տարածաշրջանի երկրների համեմատ, առավելություն է տալիս: «Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության մասին» օրենքը ընդունվել է դեռևս 2004 թվականին, այն դեպքում, երբ Վրաստանը նման օրենք դեռ չունի», - ընդգծեց նա:
Թամարա Բաբայանը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանը գրավիչ է ներդրողների համար, քանի որ թույլ է տալիս ներդրողին առաջարկել իր նախընտրած սակագինը:

Первая солнечная электростанция появится в Армении к 2018 году
Первая солнечная электростанция «Масрик-1» будет построена в Гегаркуникской области Армении до 2018 года, заявил журналистам заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.
В свою очередь, директор фонда восстанавливаемой энергетики и энергосбережения Тамара Бабаян заявила, что Армения для инвесторов является привлекательной страной, поскольку созданы необходимые инвестиционные и законодательные основы.
«По сравнению со странами региона в Армении благоприятная законодательная и инвестиционная среда. Закон о восстанавливаемой энергетике и энергосбережении был принят еще в 2004 году, в том случае, когда в Грузии такого закона пока нет», - подчеркнула она.