Շրջանառության մեջ դրված 10.000 դրամանոց կեղծ թղթադրամներ են հայտնաբերվել
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ հայտնաբերվել են շրջանառության մեջ դրված 10.000 դրամանոց  կեղծ թղթադրամներ:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ կեղծ փողերը պատրաստվել են գունավոր պատճենահանման եղանակով: Ընդ որում, իսկականին առավել նմանեցնելու նպատակով, դրանց վրա  փակցվել են 1.000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամներից կտրված պաշտպանիչ ժապավենաձև փայլաթիթեղներ: Կեղծ թղթադրամներն իրացվել են ՀՀ մարզերում գործող տարբեր բենզալցակայաններում՝ գիշերային ուշ ժամերին և վատ լուսավորության պայմաններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է  քաղաքացիներին, որ վերոնշյալ թղթադրամների կեղծ լինելու հանգամանքը պարզելու համար անհրաժեշտ է առավել ուշադրություն դարձնել տարբերակիչ այնպիսի ակնհայտ հատկանիշների, ինչպիսիք են թղթադրամների ժապավենաձև փայլաթիթեղը և ջրանիշի առկայությունը (ըստ ստորև ներկայացվող նմուշի):
Քրեական գործով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել կեղծ փողեր պատրաստելու, պահելու և իրացնելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի  202-րդ հոդված)։
Ներկայումս միջոցներ են ձեռնարկվում՝ շրջանառության մեջ դրված կեղծ փողերի այլ նմուշներ հայտնաբերելու, ինչպես նաև նշված հանցանքին առնչակից  անձանց բացահայտելու ուղղությամբ։
Դրամանենգությունից տուժած անձինք կարող են դիմել ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությանը՝ հետևյալ  հեռախոսահամարներով՝  (010) 57-90-58 և (010) 57-98-44:

СНБ Армении: Выявлены фальшивые банкноты номиналом в 10 000 драмов
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении выявила находящиеся в обращении фальшивые банкноты номиналом в 10 000 драмов. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
«В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что фальшивые банкноты были изготовлены путем цветного ксерокопирования. При этом для достижения максимального сходства с оригиналом на них были прикреплены металлические защитные полосы, вырезанные с оригинальных купюр номинальной стоимостью в 1000 драмов.
Фальшивые купюры использовались при оплате на различных областных бензозаправочных станциях в поздние ночные часы и в условиях плохого освещения», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что в рамках уголовного дела одному человеку было предъявлено обвинение по ст. 202 («Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг») УК РА.
В настоящее время принимаются меры с целью выявления других образцов фальшивых банкнот, введенных в обращение, а также для выявления лиц, причастных к данному преступлению.