34 ՀՀ քաղաքացի կեղծ փաստաթղթերով փորձել է մեկնել ԱՄՆ. «Ժողովուրդ»
Նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանից կազմակերպված ապօրինի միգրացիայի երկու աղմկահարույց գործ էր բացահայտվել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա մուտքի վիզա են տրամադրվել 34 ՀՀ քաղաքացու, որոնք իբր երգ ու պարի անսամբլի կազմից են, մեկնելու էին ԱՄՆ՝ հյուրախաղերի, իսկ իրականում՝ մշտական բնակության:
Կատարվածը բացահայտվել էր և  հարուցվել քրեական գործ: Նկատենք, որ մեկ նմանատիպ գործ էլ հարուցվել էր տուրիստական գործունեության քողի ներքո՝ շուրջ 200 ՀՀ քաղաքացիների կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա՝  Շենգենյան երկրների վիզա տալու  կապակցությամբ:
Բնականաբար երկու դեպքում էլ վիզա ստանալու համար մարդիկ մի քանի հազար եվրո են վճարել:
«Ժողովուրդ»-ը երեկ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանից հետաքրքրվել է՝ արդյոք այս գործերում ներգրավված են եղել նաև պետական պաշտոնյաներ, դիվանագետներ, և ինչ է մտածում ՀՀ ԱԳՆ-ն:

«Жоховурд»: 34 гражданина Армении пытались уехать в США с поддельными документами
В течение прошлого года были раскрыты два громких дела об организованной из Армении незаконной миграции, пишет газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники.
Как сообщили источники издания, на основании поддельных документов визы были предоставлены 34 гражданам Республики Армения, которые якобы в составе ансамбля песни и пляски ехали в США на гастроли, а в действительности на постоянное жительство.
Произошедшее было раскрыто и возбуждено уголовное дело. Отметим, что аналогичное дело возбуждено также на почве туристической деятельности, около 200 граждан Армении получили на основании поддельных документов визы в страны Шенгенской зоны.
Естественно, в обоих случаях люди заплатили за эти визы несколько тысяч евро.
Накануне корреспондент газеты «Жоховурд» поинтересовался у заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна, были ли вовлечены по этому делу государственные чиновники, дипломаты, и что думает по этому поводу МИД РА.