Տնտեսագետ. Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամ ստեղծելու գաղափարը արդարացված չէ
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը ներդրումների առումով Հայաստանը գրավիչ երկիր չի համարում: Լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի հեռանկարներին, Վահագն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ ռուսական կապիտալը Հայաստան բերելու միտքն արդարացված չէ:
«Մենք 300 միլիոնանոց հիմանդրամի մասին ենք խոսում, բայց պարզ չէ, թե ինչո՞ւ ռուսական կապիտալը պետք է Հայաստան գա: Ո՞րն է մեր առավելությունը, եթե Հայաստանում եկամտահարկը 26 տոկոս է, ՌԴ-ում՝ 13, ՌԴ ԱԱՀ-ն 18 տոկոս է, ՀՀ-ինը մոտ՝ 20: Ցանկացած գործարար իր մտքում այս հաշվարկն անում է: ՌԴ-ում բիզնեսն ավելի հարմարավետ է, քան՝ Հայաստանում», - ընդգծեց տնտեսագետը:
Նրա դիտարկմամբ՝ ներդրումների տեսանկյունից ՀՀ-ն գրավիչ դարձնելու համար պետք է Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու հեռանկարը դիտարկել: Տնտեսագետի խոսքով՝ սա թույլ կտա Իրանին Հայաստանի միջոցով մուքտ գործել ԵՏՄ, որից Հայաստանը միայն կշահի:
Օրերս ՀՀ վարչապետի Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ռուսական կողմը դրական էր գնահատել Հայաստանի հետ համատեղ հիմնադրամ ստեղծելու գաղափարը:

Экономист: Идея создания армяно-российского фонда не оправдана
Экономист Ваагн Хачатрян не считает Армению привлекательной для инвестиций страной. В беседе с журналистами Ваагн Хачатрян, касаясь перспектив армяно-российского инвестиционного фонда, подчеркнул, что привлечение российского капитала в Армению неоправданно.
«Мы говорим о 300 миллионном фонде, однако неясно, почему российский капитал должен приходить в Армению. В чем наше преимущество, если подоходный налог в Армении составляет 26%, а в России – 13%, НДС составляет в России 18%, а в Армении – примерно 20%. Любой бизнесмен делает в уме эти расчеты. В России удобнее заниматься бизнесом, чем в Армении», - подчеркнул экономист.
По его мнению, чтобы сделать Армению привлекательной в плане инвестиций страной нужно рассматривать перспективу создания свободной экономической зоны с Ираном. По словам экономиста, это позволит Ирану вступить на рынок ЕАЭС через Армению, от чего Армения только выиграет.
На днях в рамках визита премьер-министра Армении в Российскую Федерацию российская сторона положительно оценила идею создания совместного с Арменией фонда.