Վրաստանը պարտվել է «Գազպրոմի» հետ կնքած համաձայնագիրով. Գեորգի Գախարիա
«Գազպրոմ էքսպորտի» հետ Վրաստանի կնքած վերջին համաձայնագիրը Հայաստան գազի տարանցման մասին տնտեսական առումով պարտություն է։ Այս մասին «Ռուսթավի 2-ի» եթերում ասել է Վրաստանի տնտեսության և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Գախարիան, փոխանցում է Georgia-On Line-ը։
«Տնտեսական մասով, այսօրվա վիճակի հետ համեմատած, մենք կորցրել ենք։ Դա տնտեսական մասով հաղթանակ չէ։ Բայց երբ մենք ռազմավարական գործընկերոջ հետ համաձայնագիր ունենք (Ադրբեջան), որը իր վրա պարտավորություն է վերցնում մեզ կոմերցիոն գնով գազ մատակարարելու մասով, դա նշանակում է, որ մեր կախվածությունը ռուսական գազից հավասար է զրոյի», – ասել է Գախարիան։
Միաժամանակ էներգետիկայի փոխնախարար Իրաքլի Խմալաձեն նշել է, որ այս պահին «Գազպրոմ էքսպորտի» հետ բանակցություններ են ընթանում փաստաթղթերի մանրամասները հրապարակելու համար։

Грузия проиграла от соглашения с «Газпромом» - министр экономики
Последнее соглашение с компанией «Газпром экспорт» по транзиту газа в Армению является проигрышным с экономической точки зрения. Об этом заявил министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Гахария в эфире телекомпании «Рустави 2»,  передает Georgia-On Line.
«В экономической части, по сравнению с сегодняшней ситуацией, мы потеряем. Это не победа в экономической части… Но когда у нас есть соглашение со стратегическим партнером (Азербайджаном-НГ), который берет на себя обязательство поставлять нам газ по коммерческой цене, это означает, что наша зависимоть от российского газа равна нулю» — заявил Гахария.
В тоже время заместитель министра энергетики Грузии Ираклий Хмаладзе отметил, что в данный момент с «Газпром экспорт» ведутся переговоры, чтобы обнародовать детали документа.