ՊՆ համակարգում կանցկացվի էներգետիկ աուդիտ՝ ծախսերը կրճատելու նպատակով. Վիգեն Սարգսյան
Առաջիկայում Պաշտպանության նախարարության համակարգում կանցկացվի էներգետիկ աուդիտ՝ այս ոլորտում ծախսերը նվազեցնելու նպատակով, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց, քանի որ աուդիտի անցկացումը բավականին թանկ է, այն կանցկացվի մասնավոր ընկերության հետ համագործակցությամբ։
«Համակարգում ունենք մեծ ծախսեր՝ հոսանքի, գազի հետ կապված ու պետք է հասկանալ՝ ո՞րտեղ կարելի է նոր համակարգեր ներմուծել ու ապահովել ծախսերի կտրուկ նվազեցում», - ասաց Վիգեն Սարգսյանը՝ նշելով, որ դրանք կարող են լինել օրինակ՝ էներգախնայող լամպեր։
«Թվում է՝ սա աննշան բան է, սակայն բանակի պարագայում խոսում ենք հսկայական ծավալների մասին», - ասաց նախարարը։

В системе Минобороны будет проведен энергетический аудит для сокращения расходов – Виген Саркисян
В ближайшее время в системе министерства обороны Армении будет проведен энергетический аудит с целью сокращения расходов в этой сфере, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр обороны Армении Виген Саркисян.
Он подчеркнул, что поскольку проведение аудита стоит довольно дорого, он будет проведен при сотрудничестве с частной компанией.
«В системе имеются большие расходы по газу, электроэнергии и нужно понять, где можно внедрить новые системы и обеспечить резкое сокращение расходов», - заявил Виген Саркисян, отметив, что, к примеру, это может быть переход к использованию энергосберегающих ламп.
«Кажется, что это незначительная вещь, однако в условиях армии, мы говорим об огромных объемах», - отметил министр.