Լապշինի գործով Ադրբեջանը «ռեկլամ» է անում Ղարաբաղն ու այցելությունների առումով ավելի ձգող դարձնում. Նալբանդյան
31/01/2017 16:14
Մարդկանց հիմնարար իրավունքներին ու ազատություններին խոչընդոտելը խայտառակություն է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործին, ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Չգիտեմ, թե ով և ինչ կարող է վաստակել Լապշինի գործից, բայց վստահ եմ, որ այն ոչ մեկին հեղինակություն չի ավելացնի։ Հակառակը՝ խայտառակություն է հետապնդել կամ խոչընդոտել մարդկանց հիմնարար ազատությունների կամ հիմնարար իրավունքների իրականացման համար», - ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Ըստ արտգործնախարարի՝ Լապշինի գործը նախադեպային չի դառնա ու չի ազդի Ղարաբաղ կատարվող այցելությունների վրա։
«Ղարաբաղ գնացել են, գնալու են և ավելի կգնան։ Ադրբեջանի «սև ցուցակում» կա մոտ 500 մարդ՝ տարբեր ոլորտներից, այդ թվում, համաշխարհային համբավ ունեցող դեմքեր, որևէ մեկը կարո՞ղ է Ադրբեջանի հետ համագործակցել այդ հարցով ու հանձնել իրենց՝ իհարկե, ո՛չ։ Ընդ որում, պետք է ասեմ, որ վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղ ավել շատ են լինում այցելություններ։ Ղարաբաղը դարձել է ձգող ուժ ու ինչքան իրենք խոչընդոտում են, այդքան «ռեկլամ» են անում Ղարաբաղին ու բոլորը ցանկանում են գնալ տեսնել», - ասաց Է. Նալբանդյանը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակը ստիպում է, որ Ադրբեջանի նյարդերը տեղի տան:
«Դրա համար էլ այսպիսի իրավիճակի մեջ է ընկնում ու դա վնաս է հասցնում նրա հեղինակությանն ու վնաս կհասցնի բոլոր նրանց, ովքեր կփորձեն այսպիսի հարցերում համագործակցել Ադրբեջանի հետ», - ասաց Նաբանդյանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի կեսին հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշին Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցումով, որտեղ նրան ԼՂՀ այցելության համար ընդգրկել էին «սև ցուցակում»։
Լապշինը, սակայն, 2015-ին Վրաստանի տարածքով և Ուկրաինայի քաղաքացու անձնագրով մտել էր Ադրբեջան այն բանի շնորհիվ, որ նրա անվան գրության մեջ տառի տարբերություն կա։ Ուկրաինական անձնագրում գրված է «Օլեկսանդր»։ Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարել՝ «Պետական սահմանի մասին» օրենքը խախտելու համար:
Հունվարի 17-ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել է բավարարել Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնման մասին Ադրբեջանի իշխանությունների հայցը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան կփորձի լուծել Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի Լապշինի հետ կապված խնդիրը:

Глава МИД Армении: Дело Лапшина не станет прецедентом и не повлияет на посещения в Карабах
Препятствовать реализации основных прав и свобод людей – позор, заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Не знаю, кто и что может выиграть от дела Лапшина, но уверен, что это не прибавит авторитета никому. Наоборот, преследовать или препятствовать реализации основных прав или свобод людей – позор», - заявил Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД, дело Александра Лапшина не станет прецедентом и не повлияет на посещения Нагорного Карабаха.
«В Карабах ездили, ездят и будут больше ездить. В черный список Азербайджана включены порядка 500 человек – представителей различных сфер, в том числе имеющих мировую известность. Кто-то может сотрудничать с Азербайджаном по этому вопросу и экстрадировать их? Конечно, нет. При этом должен сказать, что в последнее время визиты в Нагорный Карабах увеличились. Карабах стал привлекательным и чем больше они препятствуют этому, тем больше «рекламируют» Карабах, все желают побывать там», - заявил Э.Налбандян.
По его словам, эта ситуация приводит к тому, что у Азербайджана сдают нервы.
«Поэтому Азербайджан и попадает в подобную ситуацию. Это наносит вред его авторитету и нанесет вред всем тем, кто попытается сотрудничать с Азербайджаном», - сказал Э.Налбандян.
Напомним, известный блогер Александр Лапшин был задержан в середине декабря в Минске по запросу Азербайджана, где его включили «черный список» за посещение Нагорно-Карабахской Республики.
Александр Лапшин, однако, в 2015 году въехал в Азербайджан через Грузию по паспорту гражданина Украины благодаря тому, что в написании его имени была разница в одной букве. В украинском паспорте его имя написано «Олександр». После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны.
17 января прокуратура Беларуси удовлетворила запрос Азербайджана об экстрадиции Александра Лапшина.
Ранее, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Москва будет стараться разрешить ситуацию с гражданином России и Израиля Лапшиным, задержанным за посещение Нагорного Карабаха.