«Եվրատեսիլն» առաջին անգամ կանցկացվի Վրաստանում
«Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մանկական մրցույթը կանցկացվի Վրաստանում: Այս մասին հայտարարել են Թբիլիսիում` Վրաստանում մրցույթի պաշտոնական կազմակերպիչ Հանրային հեռուստատեսության ներկայացուցիչների, Զբոսաշրջության ազգային վարչության և մանկական «Եվրատեսիլի» ղեկավարության համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը:
Վրաստանը թվով 15-րդ մրցույցթը կհյուրընկալի այս տարվա նոյեմբերին:
Մանկական «Եվրատեսիլը» Վրաստանում անցկացնելու որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ այդ երկրի ներկայացուցիչներն ամենից հաճախ են մրցույթի հաղթող ճանաչվել: Առաջին հաղթանակը Վրաստանն ունեցել 2008 թվականին Կիպրոսում, այնուհետև 2011-ին  Հայաստանում և անցյալ տարի Մալթայում: Նախորդ տարվա հաղթող է ճանաչվել 10-ամյա Մարիամ Մամադաշվիլին` «Արև» երգով:

Детское «Евровидение» впервые пройдет в Грузии
Международный музыкальный детский конкурс «Евровидение-2017» состоится в Грузии. Об этом было объявлено в Тбилиси на пресс-конференции с участием представителей Общественного ТВ Грузии (ОТВГ, является куратором конкурса в стране), заместителя министра экономики и устойчивого развития, руководителя Национальной администрации туризма и руководителя проекта детское «Евровидение-2017».
Страна примет 15-й по счету конкурс в ноябре текущего года. Решение провести детское «Евровидение» в Грузии обусловлено тем, что ее представители наибольшее количество раз становились победителями конкурса: впервые победу стране принесли участники группы «Бзикеби» («Осы») в 2008 году (конкурс проходил на Кипре), в 2011 году музыкальный коллектив «Кэнди» победил в Армении, а в прошлом году на Мальте победителем стала 10-летняя Мариам Мамадашвили с песней «Мзео» («Солнце»).