ԱՄՆ դեսպան. Չարժե տնտեսական օրակարգի ձևավորումը թողնել մի խումբ գրասենյակային աշխատողների
ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել ՀՀ կառավարության հետ աշխատանքը՝ ուղղված առևտրային հնարավորությունների ընդլայնմանը, ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Հայ-ամերիկյան առևտրային պալատի և ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչների առաջ իր ելույթում:
«Մենք ցանկանում ենք հաջողություններ արձանագրել Առևտրի ու ներդրումների համաձայնագրի ներքո: Սակայն առավելագույն արդյունավետության և մեր երկրների միջև առևտրի ծավալները ընդլայնելու համար Առևտրի ու ներդրումների հարցերով խորհուրդը պետք է ավելի ակտիվ լինի», - նշեց Ռ.Միլսը:
Նրա խոսքով, աշխատանքային խմբերը պետք է իրենց ձեռքը պահեն զարկերակին և իրապես քայլեր ձեռնարկեն առևտրի ու ներդրումների ճանապարհին առկա և դժվարություններ ստեղծող խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ:
«Համաձայնագիրը կլինի իրապես գործուն, եթե այն առաջ է մղվում բիզնեսի կողմից: Հավատացեք ինձ, չարժե օրակարգի ձևավորումը թողնել մի խումբ գրասենյակային աշխատողների», - ընդգծեց դեսպանը:

Посол США: Не стоит оставлять формирование экономической повестки на группу офисных сотрудников
Правительство США готово продолжать с правительством Армении работу в направлении расширения торговых возможностей, заявил посол США в Армении Ричард Миллс, выступая перед представителями Армяно-американской торговой палаты и правительства Армении.
«Мы желаем зафиксировать успехи в рамках соглашения «О торговле и инвестициях» (TIFA). Однако для максимальной эффективности и расширения объемов торговли между нашими странами Совет по вопросам торговли и инвестиций должен быть более активным», - отметил Ричард Миллс.
По его словам, рабочие группы должны держать руку на пульсе и действительно предпринимать шаги в направлении устранения препятствий, создающих сложности на пути торговли и инвестиций.
«Соглашение будет фактически действенным, если оно продвигается со стороны бизнеса. Поверьте, не стоит оставлять формирование повестки на группу офисных сотрудников», - подчеркнул посол.