Ադրբեջանցի դիվերսանտը ձերբակալվել է. ԼՂՀ ԱԱԾ
Ըստ ԼՂՀ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության` 2017թ. փետրվարի 1-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ուղղությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, օգտվելով մառախլապատ եղանակից, ձեռնարկել են դիվերսիայի փորձ: Փորձը խափանվել է Պաշտպանության բանակի` Արցախի պետական սահմանի պահպանությունն իրականացնող ստորաբաժանման կողմից:
Նույն օրը ժամը 15:00-ի սահմաններում Պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկի պահպանության տեղամասում հայտնաբերվել և ԼՂՀ ԱԱԾ բերման է ենթարկվել ԼՂՀ պահպանվող պետական սահմանն ապօրինի հատած դիվերսիոն խմբի անդամ, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 157 մոտոհրաձգային բրիգադի հետախուզական վաշտի զինծառայող Էլնուր Էլման օղլը Հուսեյնզադեն:
Է. Հուսեյնզադեի կողմից դիվերսիայի փորձ կատարելու և ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքի 33-317-րդ հոդվածով և 350-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Է. Հուսեյնզադեն ձերբակալված է: Տարվում է քննություն:
Հաշվի առնելով հանցագործության հանրային հնչեղությունը, ինչպես նաև Է. Հուսեյնզադեի հարազատների` լրատվամիջոցներով արտահայտված անհանգստությունը` ԼՂՀ ԱԱԾ-ն ներկայացրել է նաև Է. Հուսեյնզադեին պատկերող տեսագրությունը։

СНБ НКР: Азербайджанский диверсант задержан
Служба национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики сообщает, что азербайджанский диверсант Эльнур Гусейнзаде задержан.
«1 февраля 2017 года в направлении села Талиш НКР группа военнослужащих ВС Азербайджана, воспользовавшись туманом, предприняла попытку диверсии. Попытка была пресечена передовыми подразделениями Армии обороны НКР.
В тот же день, около 15:00, на оборонительном участке одной из боевых позиций АО НКР был обнаружен и подвергнут приводу в СНБ НКР член незаконно пересекшей охраняемую государственную границу НКР диверсионной группы, гражданин Азербайджана, военнослужащий разведывательной роты 157-й мотострелковой бригады ВС Азербайджана Эльнур Гусейнзаде.
По факту совершения Э.Гусейнзаде попытки диверсии и незаконного пересечения государственной границы НКР возбуждено уголовное дело по ст. 33-317 и ч.1 ст. 350 УК НКР.
Э.Гусейнзаде арестован. Ведется следствие», - говорится в заявлении пресс-службы СНБ НКР.
Учитывая общественный резонанс, а также беспокойство родственников Эльнура Гусейнзаде, СНБ НКР опубликовала также видео с задержанным азербайджанским военным.