ԱՄՀ-ն կոչ է արել Հունաստանին վերականգնել տնտեսության աճը
Հունաստանի իշխանություններն ստիպված  կլինեն լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել պետական պարտքը կայունացնելու նպատակով, ինչը կպահանջի կոշտ քաղաքականության իրականացում, այդ թվում նաև կենսաթոշակային վճարումների կրճատում: Նման եզրահանգման է եկել երկուշաբթի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տնօրենների խորհուրդը, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով կազմակերպության լրատվական ծառայությանը:
«Տնօրենների մեծ մասը կարծում է, որ չնայած այն բոլոր հսկայական զոհերին, որոնք գնացել է Հունաստանը, և եվրոպական գործընկերների կողմից մեծ աջակցությանը, պետական պարտքի կայունացման համար հավելյալ կրճատումներ կպահանջվեն: Նրանք ընդգծել են, որ նման կրճատումները պետք է հաշվարկել՝ հիմնվելով բյուջեի ավելցուկի կայունության և երկարաժամկետ աճին ուղղված Հունաստանի հնարավորությունների իրական գնահամանը», - ասվում է ԱՄՀ-ի հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՀ-ն ենթադրում է, որ Հունաստանի բյուջեի կրճատում չի պահանջվի և հաշվի առնելով տպավորիչ ձեռքբերումները՝ բյուջեի միջին վիճակագրական ավելցուկը կարող է հասնել 1.5 տոկոսի:

МВФ призвал Грецию восстановить рост экономики
Властям Греции придется предпринять дополнительные шаги, направленные на стабилизацию своего долга, что потребует проведения жесткой политики, в том числе сокращения пенсионных выплат. К такому заключению в понедельник пришел Совет директоров Международного валютного фонда (МВФ), сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу организации.
«Большинство директоров считает, что, несмотря на те огромные жертвы, на которые пошла Греция, и щедрую помощь со стороны европейских партнеров, для восстановления стабильности долга может потребоваться его дальнейшее сокращение. Они подчеркнули, что такое сокращение нужно рассчитать, основываясь на реалистичных оценках способности Греции достичь устойчивого профицита бюджета и долгосрочного роста», - говорится в сообщении МВФ.
В МВФ полагают, что сокращение бюджета Греции не понадобится и, учитывая впечатляющие достижения, среднесрочный первичный профицит бюджета может достигнуть 1,5% от ВВП.