Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Մինսկից տեղափոխվել է Բաքու. Լուսանկարներ
Այսօր Բելառուսի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ է թողել բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու վճիռը:
Հունվարին Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում է կայացրել արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջան քրեական հետապնդման նպատակով:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի կեսին հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցումով, որտեղ նրան ԼՂՀ այցելության համար ընդգրկել էին «սև ցուցակում»։
Լապշինը, սակայն, 2015-ին Վրաստանի տարածքով և Ուկրաինայի քաղաքացու անձնագրով մտել էր Ադրբեջան այն բանի շնորհիվ, որ նրա անվան գրության մեջ տառի տարբերություն կա։ Ուկրաինական անձնագրում գրված է «Օլեկսանդր»։ Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր հայտարարել՝ «Պետական սահմանի մասին» օրենքը խախտելու համար:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան կփորձի լուծել Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի Լապշինի հետ կապված խնդիրը:

Блогер Лапшин экстрадирован из Минска в Баку и передан спецслужбам Азербайджана. Фото
Блогер Александр Лапшин, экстрадированный из Минска в Баку, передан сотрудникам Службы государственной безопасности Азербайджана, сообщает «Интерфакс-Азербайджан».
Ранее МИД НКР выступило с заявлением, подчеркнув, что власти Белоруссии поддерживают политику Азербайджана по запугиванию иностранных граждан.
Согласно заявлению, намереваясь выдать А.Лапшина Азербайджану по запросу "на основе сфабрикованного и политически ангажированного дела, белорусские власти демонстрируют, что ставят политическую выгоду выше демократических норм и принципов законности и справедливости".
16 декабря 2016 года А.Лапшин был задержан в Белоруссии по требованию Азербайджана, где он включен в "черный список" за посещение Нагорного Карабаха.
В июне 2015 года блогер въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту, благодаря разнице правил правописания в документах.