Բելառուսի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ է թողել Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշումը
Բելառուսի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ է թողել Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացիություն ունեցող բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու վճիռը, հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը:
Հունվարին Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում է կայացրել արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջան քրեական հետապնդման նպատակով: Մինսկի քաղաքային դատարանն ուժի մեջ է թողել Լապշինին արտահանձնելու դատախազի որոշումը: Բլոգերի փաստաբանները որոշել են բողոքարկել այդ որոշումը վերջին ատյանում՝ Բելառուսի Գերագույն դատարանում:
Այդպիսով՝ Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու որոշումն ուժի մեջ է մտել, քանի որ Բելառուսի Գերագույն դատարանը վերջին ատյանն է, որտեղ հնարավոր էր բողոքարկել դատախազի որոշումը:

ВС Белоруссии оставил в силе решение о выдаче Азербайджану блогера Лапшина
Верховный суд Белоруссии оставил в силе решение генеральной прокуратуры республики о выдаче Азербайджану блогера Александра Лапшина, имеющего гражданство России и Израиля, передает корреспондент РИА Новости.
В январе Генпрокуратура Белоруссии решила выдать Лапшина Азербайджану для уголовного преследования. Городской суд Минска оставил в силе решение прокуратуры о выдаче Лапшина. Адвокаты блогера решили обжаловать это постановление в последней инстанции — Верховном суде Белоруссии.
Таким образом, решение о выдаче Лапшина Азербайджану вступило в силу, так как Верховный суд Белоруссии является последней инстанцией, в которой он мог опротестовать постановление Генпрокуратуры.