Լապշինը պետք է դիմի ՄԻԵԴ. Կիրո Մանոյան
Բլոգրեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջան Բելառուսի կողմից հակահայ քաղաքականության շարունակությունն է, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
«Սա Բելառուսի կողմից շարունակությունն է հակահայ մեղսակցության Ադրբեջանի հետ, որը մենք տեսել ենք և՛ ՀԱՊԿ-ում, և՛ ԱՊՀ որոշ ժողովների ընթացքում», - ասաց Կ. Մանոյանն` ընդգծելով Հայաստանը պետք է արտահայտի իր անհանգստությունն այս առումով:
«Լապշինի քայլերի տեսանկյունից հնարավորություն կա, որ ինքը դիմի Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան և անհրաժեշտ է, որ այս հարցը մեր տեսանկյունից բարվոք լուծում ստանա, այլապես կարող է սպառնալիք լինել բոլորիս նկատմամբ», - հավելեց նա:
Ըստ նրա` Հայաստանը՝ որպես պետություն, այս հարցում այնքան էլ շատ անելիք չունի:
«Լապշինը Հայաստանի քաղաքացի չէ, Լեռնային Ղարաբաղը ՀՀ մաս չէ և ուրեմն Հայաստանը պետք է պարզապես հնարավորինս բարձրաձայնի իր անհանգստությունը, որ նման քայլերը ոչ մի ձևով խաղաղ կարգավորմանը չեն նպաստի: Պետք է խոսի հասարակությունը, քաղաքական շրջանակները: Ընդ որում, պետք է հավասարության նշան դնել Ադրբեջանի և Բելառուսի միջև, որովհետև այս հարցում երկուսն էլ նույնն բանն են անում», - ամփոփեց Կ. Մանոյանը:

Лапшин должен обратиться в ЕСПЧ – Киро Маноян
Экстрадиция блогера Лапшина Беларусью в Азербайджан – продолжение антиармянской политики, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами ответственный по политическим вопросам Бюро АРФ «Дашнакцутюн», руководитель офиса Ай Дат Киро Маноян.
«Это продолжение соучастия Беларуси в антиармянской политике Азербайджана, которое мы видели во время некоторых заседаний и в ОДКБ, и в СНГ», - сказал Киро Маноян.
Он подчеркнул, что Армения должна выразить обеспокоенность в связи с этим.
«С точки зрения действий Лапшина есть возможность обратиться в Европейский суд по правам человека, и необходимо, чтобы этот вопрос был решен благоприятно, в противном случае он может стать угрозой для всех нас», - отметил он.
По его словам, Армения, как государство, не может сделать многое в этом вопросе.
«Лапшин не является гражданином Армении и Нагорный Карабах не является частью Армении. Армения должна просто выражать свою обеспокоенность относительно того, что подобные шаги никоим образом не способствуют мирному урегулированию конфликта. Должны выступать представители общественности, политические круги. При этом нужно ставить знак равенства между Азербайджаном и Беларусью, поскольку в этом вопросе они говорят одно и то же», - резюмировал Киро Маноян.