ՌԴ ԱԳՆ. Բլոգեր Լապշինին արտահանձնելու որոշումը չի համապատասխանում ՌԴ և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն
08/02/2017 13:31
Մոսկվան խորը հիասթափված է բլոգեր Ալեքսանդ Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու Մինսկի որոշմամբ: Ռուսաստանը քայլեր է ձեռնարկելու նրա իրավունքները և հետաքրքրությունները պահպանելու ուղղությամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Ռուսական կողմը խորը հիասթափություն է արտահայտում տվյալ որոշմամբ, որը չի համապատասխանում Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն», - ասվում է հայտարարության մեջ:
«Մտադիր ենք ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները Ռուսաստանի քաղաքացու  իրավունքների և օրինական հետաքրքրությունների պահպանման համար՝ նրան շուտափույտ իր ընտանիքին վերադարձնելու նպատակով», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Решение об экстрадиции блогера Лапшина не соответствует духу союзнических отношений между РФ и Белоруссией - МИД
08/02/2017 13:22
В Москве глубоко разочарованы решением Минска выдать блогера Александра Лапшина Азербайджану.
"Российская сторона выражает глубокое разочарование данным решением, не соответствующим духу союзнических отношений между Россией и Белоруссией", - говорится в комментарии департамента информации и печати МИД РФ.
"Намерены и дальше принимать все необходимые меры по защите прав и законных интересов российского гражданина с целью его скорейшего возвращения к своей семье", - отмечается в сообщении.