Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջանին խայտառակ ու կեղտոտ գործարք է. Էդուարդ Շարմազանով
Բելառուսի կողմից բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջանին խայտառակ ու կեղտոտ գործարք է՝ ուղղված ՀԱՊԿ անդամ երկու երկրների դեմ, այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Սա քայլ է, որն ուղղված է ՀԱՊԿ-ի երկու դաշնակիցների դեմ, այս գործարքը ոչ Ռուսաստանի, ոչ էլ Հայաստանի շահերից չի բխում։ Ռուսաստանն էլ էր արձագանքել, որ դեմ է Լապշինի արտահանձնմանը։ Մենք մշտապես խոսել ենք, որ ԼՂ կարգավորման գործընթացը բացառապես խաղաղ տրամաբանությունից պիտի բխի և երկու պետությունների միջև այս կեղտոտ գործարքը չի բխում տարածքային խաղաղության տրամաբանությունից», - ընդգծեց նա։
Է. Շարմազանովն ընդգծեց, որ ինքը՝ որպես միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ, ցանկություն չունի սեղանի շուրջ բանակցությունների նստել մի երկրի հետ, որի քայլը չի բխում բարեկամական սկզբունքներից։
«Կասկած չունեմ, որ հայկական կողմը, մեր պառլամենտական գործիչները կբարձրացնեն այս հարցը։ Պաշտոնական Երևանն արդեն արձագանքել է։ ԱԳՆ խոսնակը ևս խիստ արձագանք է տվել», - նշեց նա։

Эдуард Шармазанов: Экстрадиция Лапшина в Азербайджан – позорная и грязная сделка
Экстрадиция властями Беларуси блогера Александра Лапшина в Азербайджан – это позорная и грязная сделка, направленная против двух стран-членов ОДКБ, заявил сегодня журналистам в парламенте Армении вице-спикер Эдуард Шармазанов.
«Это шаг, который направлен против двух союзников по ОДКБ, эта сделка не вытекает ни из интересов России, ни из интересов Армении. Россия также заявила, что выступает против экстрадиции Лапшина. Мы постоянно говорили, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем и эта грязная сделка между двумя государствами не вытекает из логики сохранения мира в регионе», - подчеркнул он.
Э.Шармазанов подчеркнул, что как сопредседатель межпарламентской комиссии он не намерен садиться за стол переговоров с государством, шаг которого не вытекает из дружественных принципов.
«Не сомневаюсь, что армянская сторона, наши парламентарии поднимут этот вопрос. Официальный Ереван уже отреагировал. Пресс-секретарь МИД Армении также выступил с резким заявлением», - отметил он.