Բելառուսի արտգործնախարարությունը պատասխանել է Վահրամ Բաղդասարյանին
Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկիրն արել է իր ընտրությունը և ՀԱՊԿ-ից իրեն հեռացնելու գաղափարը հիմնավորում չունի, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«ՀԱՊԿ-ից Բելառուսին հեռացնելու մասին առաջարկները զուրկ են իրավական հիմնավորումներից», - հայտարարել է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Միրոնչիկը:
Ըստ նրա՝ ՀԱՊԿ-ին մասնակցությունը կամ կառույցից դուրս գալը զուտ ցանկության հարց է, Բելառուսն «արել է իր ընտրությունը»:
Փետրվարի 8-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի՝ Ադրբեջան արտահանձնման առնչությամբ հայտարարել էր, որ Բելառուսին հարկավոր է հեռացնել ՀԱՊԿ-ից:

МИД Белоруссии ответил главе парламентской фракции Республиканской партии Армении
Министерство иностранных дел Белоруссии заявляет, что страна сделала свой выбор и идеи об исключении ее из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) не имеют оснований, передает «Интерфакс».
«Предложения об исключении Белоруссии из ОДКБ лишены правовых оснований», - заявил пресс-секретарь белорусского МИД Дмитрий Мирончик.
Он отметил, что участие или неучастие в ОДКБ является сугубо добровольным делом, Белоруссия «свой выбор сделала».
8 февраля руководитель парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян заявил, что Белоруссию следует исключить из ОДКБ. Такую точку зрения он высказал после экстрадиции блогера Александра Лапшина в Азербайджан.
«Мы должны поднимать вопрос не о своем выходе, а об исключении Белоруссии из ОДКБ», - заявил В.Багдасарян.