Բլոգեր Լապշինի արտահանձնումն անհրաժեշտ էր Բաքվին իր «խղճուկ քարոզչության» համար. Իսկանդարյան
Բլոգեր Ակեքսանդր Լապշինի գործը պայմանավորված է Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական ճգնաժամով, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ, Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև առկա է փոխհարաբերությունների լուրջ ճգնաժամ: Այն կապված է տնտեսական ասպեկտների հետ: Բելառուսը՝ քողարկված նավթային երկիր է, որն ապրում է Ռուսաստանից մատակարարված էներգակիրների համախառն շահույթի և այն նավթային ապրանքների արժեքի միջև, որոնք արդեն Բելառուսից մատակարարվում են Արևմուտք: Ռուսաստանն իսկապես բարձրացնում է էներգակիրների գները: Լուկաշենկոն էլ վտանգավոր խաղ է տանում՝ օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները, որ ինչ-որ բան ստանա: Այդ առումով՝ նա օգտագործում է Ադրբեջանին: Ակնհայտ է, որ եղել են որոշ էներգակիրների մատակարարման մասին խոստումներ Ադրբեջանի կողմից», - նշեց Ա. Իսկանդարյանը:
Նա նաև հավելեց, որ բլոգեր Լապշինի արտահանձնումն անհրաժեշտ էր Ադրբեջանին իր «խղճուկ քարոզչության» համար:
«Եվ կա երկրորդ մասը՝ կապված Ադրբեջանի հետ: Նա փորձում է խաղալ ներքին դաշտում: Հերթական խղճուկ քարոզչությունն է Ադրբեջանում ընթերցողների և հեռուստադիտողների համար, որոնք չեն տեսնում մեծ հաղթանակի հաջողությունները», - ասաց քաղաքագետը:

Экстрадиция блогера Лапшина была необходима Азербайджану для своей «жалкой пропаганды» - политолог
Дело блогера Александра Лапшина связано с экономическим кризисом во взаимоотношениях Белоруссии и России, заявил на встрече с журналистами политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян.
«У Белоруссии и России есть серьезный кризис во взаимоотношениях. Связан он с некоторыми аспектами экономического взаимодействия. Белоруссия – скрытая нефтяная страна, которая живет на маржу между ценой поставляемых энергоносителей из России и ценой тех нефтепродуктов, которые поставляютстя из Белоруссии уже на Запад. Россия реально повышает цены на энергоносители. Господин Лукашенко играет за грани фола, использует все возможности, которые у него есть, чтобы получить хоть что-то. В этом смысле он использует и Азербайджан тоже. Очевидно, там были какие-то обещания со стороны Азербайджана по поставке энергоносителей», - отметил А. Искандарян.
По его словам, экстрадиция блогера Лапшина была необходима именно Азербайджану для своей «жалкой пропаганды внутри страны».
«И есть вторая составляющая, что касается, собственно, Азербайджана. Попытка показать что-нибудь внутри Азербайджана, сыграть на этом поле. Это очередная жалкая пропаганда для читателей и зрителей в Азербайджане, которые не видят никаких успехов великой победы», - сказал политолог.