Հայաստանը չեղարկել է փոխոստիկանապետի այցը Բելառուս՝ ոչ բարեկամական դիրքորոշման պատճառով
Բելառուսի ԱԳՆ-ում կարծում են, ոը Մինսկի հասցեին ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ոչ բարեկամական կարծիքները պարզապես զգացմունքային են:
«Բելառուսն ու Հայաստանը բարեկամական երկրներ են, ինտեգրացիոն միություններում, այդ թվում ՀԱՊԿ-ում գործընկերներ: Դրա համար, հայտարարությունները, որոնք հնչում են հայկական խորհրդարանում (եթե այդպիսիք եղել են), պարզապես զգացմունքային են», - ասել է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Միրոնչիկը, հաղորդում է «Интерфакс»-ը:
Միևնույն ժամանակ ՀՀ կառավարությունում «Интерфакс»-ի աղբյուրը հայտնել է, որ ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանի այցը Բելառուս չեղարկվել է՝ Մինսկի կողմից Երևանի նկատմամբ «ոչ բարեկամական դիրքորոշման» պատճառով, կապված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Բաքու արտահանձնելու որոշման հետ:
«Եղիազարյանի նախատեսված այցը չեղարկվել է ՀԱՊԿ անդամ Բելառուսի կողմից Կազմակերպության մեկ այլ անդամ՝ Հայաստանի, նկատմամբ ոչ բարեկամական դիրքորոշման պատճառով», - ասել է աղբյուրը:
Վ. Եղիազարյանը մարտի 2-5-ը պետք է այցելել Մինսկ՝ Բելառուսի միլիցիայի կազմավորման 100-ամյակի առթիվ տոնակատարություններին մասնակցելու համար:

Армения отменила визит замглавы полиции в Белоруссию из-за недружественной позиции, однако Минск считает Ереван своим другом
09/02/2017 17:41
В министерстве иностранных дел Белоруссии считают, что недружественные выпады в адрес Минска со стороны депутатов парламента Армении являются эмоциями.
«Беларусь и Армения - дружественные страны, партнеры по интеграционным объединениям, в том числе в ОДКБ. Поэтому, заявления, которые звучат в армянском парламенте (если таковые были) - это просто эмоции», - говорится в заявлении пресс-секретаря МИД Белоруссии Дмитрия Мирончика, сообщает «Интерфакс».
Между тем, источник в правительстве Армении сообщил «Интерфаксу», что визит заместителя начальника полиции Армении Вардана Егиазаряна в Белоруссию отменен из-за «недружественной позиции» Минска по отношению к Еревану по вопросу блогера Александра Лапшина.
«Запланированный визит В.Егиазаряна отменен в связи с проявленной Белоруссией, которая является страной-членом ОДКБ, недружественной позицией по отношению к другому члену ОДКБ – Армении», - сказал «Интерфаксу» источник в правительстве Армении.
В.Егиазарян 2-5 марта должен был посетить Минск для участия в торжествах по случаю 100-летия милиции Белоруссии.