Ադրբեջանը փորձում է տապալել միջազգային հանրության միջնորդական ջանքերը. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի նախագահը, հայտարարելով, որ ապրիլյան ռազմական գործողությունները և շփման գծի երկայնքով լարվածության պաhպանումը Ադրբեջանի ներքին գործն է, ոտնահարում է միջազգային հանրության խաղաղասիրական ջանքերը և ձեռնոց նետում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը ստորագրել է 1994թ. ռազմական գործողությունների դադարեցման և 1995թ. զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման անժամկետ համաձայնագրերը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ:
«Կամ Ադրբեջանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորումը համարելով իր ներքին գործը, ձևացնում է, որ մասնակցում է Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ընթացող բանակցություններին, կամ մասնակցում է բանակցություններին՝ ձևացնելով, որ դա իր ներքին գործն է: Երկու դեպքն էլ ուղղված են միջազգային հանրության միջնորդական ջանքերի տապալմանը», - մեջբերել են Շ.Քոչարյանի խոսքերը ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Նա ընդգծել է, որ, եթե Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս նմանատիպ հայտարարություններով, չգիտակցելով այդ ամենը, դա չի ազատում նրան ապրիլյան ագրեսիայի ընթացքում իր կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից:
Շ.Քոչարյանը նաև ասել է, որ միջազգային հանրությունը և միջնորդական առաքելության մանդատ ունեցող Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները բազմիցս հանդես են եկել կոչերով անշեղորեն առաջնորդվել վերոնշյալ համաձայնագրերով, պահպանել կրակի դադարեցման ռեժիմը և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը կարգավորել բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով:
«Ակնհայտ է, որ 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսումը հանդիսանում է վերոնշյալ համաձայնագրերով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպիտ ոտնահարում, Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կոչերի բացահայտ արհամարհում և ագրեսիա ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ», - նշել է ՀՀ փոխարտգործնախարարը։

Неосознанные заявления не освобождают Баку от ответственности за совершенные во время апрельской агрессии военные преступления – МИД Армении
Заявляя, что события апреля 2016 года и текущие столкновения на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта являются внутренним делом Азербайджана, руководство этой страны попирает миротворческие усилия международного сообщества и бросает вызов странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, заявил замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян.
Он напомнил, что в 1994 и 1995 гг. Азербайджан подписал с Арменией и Нагорным Карабахом бессрочные соглашения о прекращении огня и укреплении режима перемирия.
«Или Азербайджан, считая урегулирование карабахского конфликта своим внутренним делом, прикидывается, что участвует в переговорах в формате Минской группы, или же участвует в переговорах, прикидываясь, что это его внутреннее дело. Оба варианта направлены на провал посреднических усилий международного сообщества. Если руководство Азербайджана выступает с подобными заявлениями, не осознавая все это, то это не освобождает его от ответственности за совершенные во время апрельской агрессии военные преступления», - процитировали слова Ш.Кочаряна в пресс-службе МИД Армении.
По его словам, страны-сопредседатели неоднократно призывали руководствоваться соглашениями от 1994 и 1995 гг., соблюдать режим перемирия, урегулировать карабахскую проблему путем мирных переговоров.
«Очевидно, что апрельские боевые действия Азербайджана против Нагорного Карабаха являются грубым нарушением международных обязательств, взятых Азербайджаном в рамках данных соглашений, игнорированием призывов стран-сопредседателей и агрессией против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики», - заявил Ш.Кочарян.