Չինաստանը մտադիր է 7 միլիարդ դոլար ներդնել մեթանով աշխատող էլեկտրակայանների կառուցմանը
Չինաստանի կառավարությունը մտադիր է 50 միլարդ յուան (մոտ 7,3 միլիարդ դոլար) ներդնել գյուղական շրջաններում մեթանով անշխատող էլեկտրակայաններ կառուցելու համար, հայտնում է ТАСС-ը հղում անելով «Սինհուա» գործակալությանը։
Մասնավորապես, Չինաստանի տնտեսական զարգացման 13-րդ հնգամյա պլանի շրջանակներում (2016-2020թթ.) նախատեսվում է իրականացնել մոտ 3 հազար նման նախագիծ։ Հաշվարկները ցույց են տալիս, որ 1,4 միլիրդ տոննա կենսաբանական թափոններից կարելի է ստանալ մոտ 73,6  միլիարդ խորանարդ մետր մեթան, ինչը թույլ կտա էլեկտրակայաններին խնայել 87,6  միլիոն տոննա քարածուխ։

Китай намерен инвестировать $7 млрд в строительство метановых электростанций
Правительство КНР планирует инвестировать порядка 50 млрд юаней ($7,3 млрд) в строительство электрических станций на метане в сельской местности, сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Синьхуа.
В частности, уточняется, что в рамках реализации 13-го пятилетнего плана экономического развития Китая (2016-2020 гг.) предполагается реализовать порядка трех тысяч подобных проектов. По предварительным оценкам, из 1,4 млрд тонн биологических отходов можно произвести до 73,6 млрд кубических метров газа и заменить таким образом 87,6 млн тонн угля.
Правительство рассчитывает, что благодаря широкому использованию метана удастся сократить выбросы в атмосферу углекислого газа на 17,62 млн тонн.