Ես վստահ էի, որ իմ ժամանակը կգա. Հենրիխ Մխիթարյանի հարցազրույցը՝ BBC-ին
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը «Manchester United Foundation»-ի շրջանակում Մանչեսթերի դպրոցներից մեկը կատարած այցելության ժամանակ BBC-ի հետ հարցազրույցում խոսել է անցած ուղու և անգլիական ակումբում հարմարվելու մասին:
- Դուք այնքան շատ լեզուների եք տիրապետում, հստակ քա՞նի լեզու գիտեք:
- Կսկսեմ իմ մայրենի լեզվից՝ հայերենից: Հետո ես սովորել եմ ռուսերեն, քանի որ տատիկս ռուս է: Անգլերեն սովորել եմ դպրոցում, իսկ ֆրանսերեն՝ Ֆրանսիայում ապրելու տարիներին: Երբ 4 ամիս անցկացրեցի Բրազիլիայում, սովորեցի նաև պորտուգալերեն: Գերմաներենին էլ ծանոթացա «Բորուսիայում» հանդես գալու ընթացքում:
- Դուք հայ եք: Պատմեք, ինչպե՞ս ստացվեց աճ գրանցել Հայաստանում:
- Դա շատ բարդ էր: Երբ ես ապրում էի Հայաստանում, երկրում շատ խնդիրներ կային մեր հարեւան երկիր Ադրբեջանի հետ: Դա իսկական պատերազմ էր, և ֆուտբոլիստ դառնալն ու արտասահման մեկնելը շատ դժվար էր, քանի որ բոլոր քաղաքացիների պես պարտավոր էի ծառայել բանակում:
- Դուք եղե՞լ եք զինվորական:
- Այո, ես անցել եմ դրա միջով:
- Ձեր հայրը մահացավ, երբ Դուք երեխա էիր: Ինչպե՞ս դա անդրադարձավ Ձեզ ու Ձեր ֆուտբոլային ամբիցիաների վրա:
- Ես գիտակցեցի դա, երբ խաղում էի Ուկրաինայում: Ես ինձ վրա պատասխանատվություն վերցրեցի օրինակ դառնալ ոչ միայն ընտանիքիս, այլեւ ամբողջ Հայաստանի եւ աշխարհի բոլոր հայերի համար: Ես փորձում եմ օրինակ ծառայել և դառնալ կարևոր ֆիգուր իմ երկրի համար:
- Ձեզ «Բորուսիա» տարավ Յուրգեն Կլոպը: Պատմեք նրա հետ աշխատանքի մասին:
- Ես երախտապարտ եմ նրան, որ ինձ հայտնաբերեց «Շախտյորում» եւ շատ բան արեց, որպեսզի դառնամ ավելի լավը: Կլոպն աշխատում էր իմ անհատականության որակների ու հոգեբանական պատրաստվածության վրա, քանի որ ես ճնշված վիճակում էի՝ մեր մի քանի անհաջող խաղերից հետո: Շնորհակալ եմ նրան, որ ցույց տվեց ինձ՝ ինչ անել և ինչպես դուրս գալ այդ վիճակից:
- Դուք կարող էիք «Բորուսիայի» հետ Չեմպիոնների լիգային մասնակցել այս մրցաշրջանում: Ի՞նչը Ձեզ հրապուրեց «Մանչեսթեր Յունայթեդում»:
- Իհարկե, Չեմպիոնների լիգայում խաղալը երջանկություն է, սակայն կան այդ մրցաշարին մասնակցելուց ավելի կարևոր բաներ: Պարզապես ցանկանում էի նոր մարտահրավեր նետել ինքս ինձ: Գիտեք, չեմ ցանկանում կարիերաս ավարտելուց հետո նստել բազկաթոռին եւ մտածել, որ բաց եմ թողել այդպիսի հնարավորություն: «Մանչեսթեր Յունայթեդն» աշխարհի մեծագույն ակումբներից է, անկախ նրանից՝ խաղում է Չեմպիոնների լիգայում, թե ոչ: Ես չէի կարող բաց թողնել այստեղ խաղալու հնարավորությունը:
- Ի՞նչ կասեք Ժոզե Մոուրինյոյի հետ աշխատելու մասին:
- Սկզբում մենք ունեինք ոչ թե խնդիրներ, այլ ոչ մեծ դժվարություններ: Դա հեշտ չէր, քանի որ դու ունես նոր մարզիչ: Դու փորձում ես հարմարվել նոր պահանջների, նոր թիմի, մարզումային նոր գործընթացի: Հետո, սկսած նոյեմբերից, մենք սկսեցինք հաղթել:
- Նա ասել է, որ փորձում էր պաշտպանել Ձեզ մրցաշրջանի սկզբում:
- Այդ շրջանում ես չէի հուսահատվում, եթե նույնիսկ չէի խաղում: Եթե ես զայրանայի ու հուսահատվեի, ապա այլեւս ոչինչ չէր օգնի ինձ: Այդ պատճառով շարունակում էի մարզվել և սպասել իմ շանսին: Ես վստահ էի, որ իմ ժամանակը կգա եւ կստանամ եւս մեկ հնարավորություն: Յուրաքանչյուրն այս կյանքում ստանում է իր շանսը, սակայն ոչ բոլորն են օգտագործում դա:

Генрих Мхитарян: Я был уверен, что моё время придёт
Полузащитник сборной Армении и «Манчестер Юнайтед» Генрих Мхитарян дал интервью ВВС во время визита в одну из школ Манчестера в рамках программы «Manchester United Foundation».
- Вы владеете таким количеством языков! Сколько точно Вы знаете?
- Начну со своего родного языка, армянского. Следующим я выучил русский, потому что моя бабушка – русская. Английский я изучал в школе, а французский во время проживания во Франции. Когда я 4 месяца был на стажировке в Бразилии, я учил португальский. Ну и немецкий выучил, когда играл в «Боруссии».
- Вы – армянин. Расскажите, каково было расти в Армении?
- Это было очень тяжело. Когда я жил в Армении, в стране было много проблем с нашими соседями, такими как Азербайджан. Это была настоящая война. И стать футболистом и уехать за границу было очень сложно, поскольку ты, как и любой гражданин, обязан служить в армии.
- Ого, так Вы - военный?
- Да, я прошёл через это.
- Ваш отец умер, когда Вы были ещё ребёнком. Какое влияние это событие оказало на Вас и Ваши амбиции как футболиста?
- Я ощутил это, когда играл в Украине. Я принял на себя ответственность не только стать примером для моей семьи, но и для Армении, и для всех армян в мире. Я пытаюсь быть образцом для них, стать знаковой фигурой для своей страны.
- Вас привёл в «Боруссию Дортмунд» Юрген Клопп. Расскажите о работе под его руководством?
- Я благодарен ему, потому что он обнаружил меня в «Шахтёре» и многое сделал, чтобы я стал лучше. Клопп работал над моими личностными качествами, психологической устойчивостью, потому что я был в напряженном состоянии после серии игр, когда мы играли отвратительно. Спасибо ему за то, что показал мне, что делать и как из этого выбраться.
- Вы могли бы играть в Лиге Чемпионов с «Боруссией» в этом сезоне. Чем Вас так привлёк «Манчестер Юнайтед»?
- Конечно, это счастье – играть в Лиге Чемпионов. Но есть вещи намного важней участия в этом турнире. Я просто хотел бросить себе новый вызов. Знаете, мне не хотелось после завершения карьеры сидеть в кресле и думать о том, что я упустил такую возможность. Все знают, что «Манчестер Юнайтед» – один из самых больших клубов в мире, независимо от того, играют они в Лиге Чемпионов или нет. Я не мог упустить этот шанс играть здесь.
- Как Вам работа под руководством Жозе?
- В начале у нас были небольшие…не проблемы, но трудности. Это было нелегко, потому что у тебя новый тренер. Ты пытаешься адаптироваться под его требования, под новую команду, новый тренировочный процесс. Затем, начиная с ноября, мы начали побеждать…
- Он сказал, что пытался защитить Вас в начале сезона.
- Вы знаете, в этот период, даже когда я не играл, я не отчаивался. Потому что если бы я расстроился и злился, мне бы уже ничего не помогло. Поэтому я отдавался тренировкам с прежней страстью и ждал своего шанса. Я был уверен, что моё время придёт, у меня будет ещё одна возможность. Потому что каждый в этой жизни получает свой шанс, но не каждый его использует.