ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, արցախահայության հաղթանակից բացի, այլ լուծում չի կարող լինել. Էդուարդ Շարմազանով
14/02/2017 17:12
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 14-ին հանդիպել է Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի, Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի և Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի ուսանողների հետ, ովքեր ուսումնական պրակտիկա են անցնում Ազգային ժողովում, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
ԱԺ փոխնախագահի հորդորով զրույց-հանդիպումն ընթացել է անկեղծ և ջերմ մթնոլորտում: Ուսանողներին հետաքրքրող հարցերը բազմաթիվ և բազմաբնույթ են եղել. ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթաց, ազգ-բանակ գաղափարախոսություն, խորհրդարանական դիվանագիտություն, ազգային և քրիստոնեական արժեքների պահպանում, քաղաքական գործընթացներում կուսակցությունների դերակատարություն:
Էդուարդ Շարմազանովը հարցուպատասխանի ձևաչափում ուսանողներին մանրամասն ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի փուլերը, կատարված քայլերը, կոնֆլիկտի լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և միջազգային հանրության ջանքերը:
«Մենք Մինսկի խմբի համանախագահներից և միջազգային հանրությունից ակնկալում ենք բացառապես կոնֆլիկտի կարգավորման արդար դիրքորոշում, որը բխում է հայտնի երեք սկզբունքներից և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից»,- նշել է Է. Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հիմնախնդրի կարգավորման հարցում մեր երկրի կողմից իրականացվող պաշտոնական և խորհրդարանական դիվանագիտության գերակա ուղղություններին և ընդգծել.
«Մեր նպատակն է, որ մեր հայրենակիցներն ապրեն և արարեն ազատ ու անկախ երկրում: Մենք ամբողջ աշխարհին պետք է ապացուցենք, որ արցախահայության հաղթանակն այլընտրանք չունի»:
Էդուարդ Շարմազանովը խոսել է նաև ազգային և քրիստոնեական արժեքների պահպանման ու տարածման մասին և այս համատեքստում կարևորել այդ արժեքների վրա հիմնված ժողովրդավարական պետության դերը:
Հանդիպման ավարտին պարոն Շարմազանովը ուսանողներին խորհուրդ է տվել խնդիրների հաղթահարման հարցում լավատես լինել, զինվել գիտելիքներով և ընտրել այնպիսի մասնագիտություն, որն աշխատաշուկայում կլինի մրցունակ:
Ուսանողների խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն իր տեսակետն է հայտնել նաև ՀՀ ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական գործընթացներին առնչվող բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ:

Э.Шармазанов: В урегулировании карабахского конфликта кроме победы армян Арцаха иного решения быть не может
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов встретился 14 февраля со студентами Ереванского государственного университета (ЕГУ), Академии государственного управления РА, Ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В.Брюсова и Европейской региональной академии образования, проходящих учебную практику в Национальном Собрании Армении.
В беседе, прошедшей в теплой и непринужденной атмосфере, вице-спикер парламента ответил на многочисленные и разнообразные вопросы студентов, касающиеся процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, идеологии «народ – армия», парламентской дипломатии, сохранения национальных и христианских ценностей, роли партий в политических процессах.
Э.Шармазанов подробно представил студентам этапы урегулирования карабахского конфликта, предпринятые шаги, усилия Минской группы (МГ) ОБСЕ и международного сообщества в разрешении конфликта.
«Мы ожидаем от сопредседателей МГ ОБСЕ и международного сообщества исключительно справедливой позиции по урегулированию конфликта, вытекающей из трех известных принципов и Устава ООН», - отметил Э.Шармазанов.
Вице-спикер, обратившись к приоритетным направлениям официальной и парламентской дипломатии Армении в урегулировании проблемы, подчеркнул: «Наша цель, чтобы наши соотечественники жили и созидали в свободной и независимой стране. Мы должны доказать всему миру, что победа армян Арцаха не имеет альтернативы».
Э.Шармазанов говорил также о сохранении и распространении национальных и христианских ценностей и в данном контексте подчеркнул роль приверженного демократическим ценностям демократического государства.
В завершение встречи Эдуард Шармазанов посоветовал студентам быть оптимистами в преодолении проблем, вооружиться знаниями и выбрать конкурентоспособную на рынке труда профессию.
По просьбе студентов вице-спикер высказал также свою точку зрения по многочисленным вопросам, касающимся внутри- и внешнеполитических процессов Армении.