Զախարովա. Բաքվում ՌԴ դեսպանատունը ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները` Լապշինին օգնելու համար
Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպանատունը ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները` բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին օգնելու համար, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Չնայած նրան, որ երրորդ երկրներին Ռուսաստանի քաղաքացիներին արտահանձնելու անթույլատրելիության մասին ռուսական դիրքորոշումը բազմիցս փոխանցվել է Մինսկին, փետրվարի 7-ին Բելառուսում ձերբակալված քաղաքացի Լապշինն արտահանձնվել է Ադրբեջանին», - ասել է նա:
«#ետրվարի 9-ին` Բաքու քաղաքի քննչական մեկուսարանում նրան այցելել են Ադրբեջանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան ներկայացուցիչները: Ռուս դիվանագետների հետ հանդիպման ժամանակ պայմանների վերաբերյալ որևէ լուրջ բողոքներ չեն ստացվել», - տեղեկացրել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմն Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի, Գլխավոր դատախազության, և այդ երկրում Իսրայելի դեսպանատան հետ մշտական կապի մեջ է գտնվում:

Захарова: Посольство РФ в Баку принимает все возможные меры для помощи блогеру Лапшину
Посольство России в Азербайджане принимает все возможные меры для помощи российскому блогеру Александру Лапшину. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает ТАСС.
«Несмотря на то, что российская позиция о недопустимости выдачи российских граждан третьим странам неоднократно доводилась до Минска, 7 февраля Лапшин был экстрадирован в Азербайджан», - сказала она.
«9 февраля в СИЗО Баку его посетили представители посольства России, - информировала Захарова. - Во время встречи с российскими дипломатами жалоб на условия содержания не поступало».
По ее словам, российская сторона находится в постоянном контакте с правоохранительными органами, Генпрокуратурой, МИД Азербайджана, посольством Израиля в этой стране.