Պետք է դասեր քաղել Ստեփանակերտի բլոկադայից, քանի որ քարտեզները չեն փոխվել ու խնդիրը կարող է լինել նաև այսօր. Կարեն Վրթանեսյան
15/02/2017 13:19
Ադրբեջանը մի քանի փուլերով էր կատարում Ստեփանակերտի շրջափակումը՝ օգտագործելով հարակից բնակավայրերն ու ենթակառուցվածքները, այսօր «Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքումը. 25 տարի անց» փորձագիտական աշխատաժողովին ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
«Ստեփանակերտ տանող բոլոր ճանապարհները փակ էին կամ վերահսկվում էին ադրբեջանական բնակավայրերի միջոցով։ Օրինակ՝ Ստեփանակերտից Մարտակերտ գնալը հնարավոր էր միայն Աղդամի միջոցով։ Շրջափակման գործողություններ կային դեռ 1988թ.-ին, երբ փակվեց, օրինակ, Շուշիից Քարին տակ տանող ճանապարհը», - ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 1989թ.-ի մարտին Մոսկվան որոշեց լրացուցիչ ֆինանսավորում տրամադրել ԼՂԻՄ-ին, որը ևս ուղղվեց շրջափակման քաղաքականության իրականացմանը։
«Քանի որ գումարը տրվեց Բաքվին, այն սկսեցին ծախսել ադրբեջանական բնակավայրերի վրա, ամրացրեցին Մալիբեյլին, Խոջալուն, սկսեցին օգտագործել ենթակառուցվածքների կառուցման համար, որպեսզի, այսպես ասած, խեղդեն Ստեփանակերտը։ Այնպես որ՝ չկար այլ տարբերակ, քան ապաշրջափակումը», - ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս ամենը պետք է հաշվի առնել նաև այսօր.
«Պետք է դասեր քաղել, քանի որ քարտեզները չեն փոխվել ու նույն իրավիճակի առաջ կարող ենք կանգնել նաև այսօր», - ամփոփեց ռազմական փորձագետը։

Карен Вртанесян: Карты не изменились, события 90-ых следует учитывать и сегодня
Азербайджан осуществлял блокаду Степанакерта в несколько этапов, используя прилегающие населенные пункты и инфраструктуры, заявил сегодня на экспертном совещании по теме «Прорыв блокады Степанакерта. 25 лет спустя» военный эксперт Карен Вртанесян.
«Все ведущие в Степанакерт дороги были закрыты или контролировались с помощью азербайджанских населенных пунктов. К примеру, проехать из Степанакерта в Мартакерт можно было только через Агдам. Блокадные действия начались еще в 1988 году, когда была закрыта, к примеру, дорога, ведущая из Шуши в Каринтак», - сказал Карен Вртанесян.
Он напомнил, что в марте 1989 года Москва решила выделить Нагорно-Карабахской автономной области дополнительное финансирование, которое также было направлено на политическую блокаду области.
«Поскольку сумма была предоставлена Баку, ее начали тратить на азербайджанские населенные пункты, укрепили Малибейли, Ходжалу, начали использовать для строительства инфраструктур, чтобы, так сказать, задушить Степанакерт. Посему, не было иного варианта, чем разблокирование», - заявил Карен Вртанесян.
Эксперт подчеркнул, что все это нужно учитывать и сегодня.
«Нужно усвоить урок, поскольку карты не изменились, и сегодня мы можем оказаться в такой же ситуации», - резюмировал эксперт.