Ադրբեջանական բանակ ազգային փոքրամասնություններին զորակոչում են ստիպողաբար ու միանգամից ուղարկում առաջնագիծ. Շահին Միրզոև
15/02/2017 14:27
Ադրբեջանական բանակում առաջնագծում ծառայում են մեծամասամբ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանից փախած և Հայաստանում ապաստան ստացած թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, Թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թոլիշի Սադո» թերթի թղթակից Շահին Միրզոևը:
«Թալիշներն են ծառայում առաջնագծում։ Նրանց բանակ են տանում, կարելի է ասել, ստիպողաբար ու ուղարկում են միանգամից առաջնագիծ՝ մսաղաց։ Սա է պատճառը, որ սպանվածների թվում, անուններից էլ կարող եք տեսնել, մեծամասամբ թալիշներն են, թաթերը, ուդինները», - ասաց Շահին Միրզոևը։
Պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին, նա նշեց, որ առաջնագծում ծառայող զինվորների մեծ մասը՝ 70-80 տոկոսն ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներն են։
«Բանակում միայն 20-30 տոկոսն են, որ, այսպես ասած, տեղացիներ են, ովքեր իրենց թուրքեր են կոչում։ Նրանք առաջնագծում չեն՝ խոհարարներն են, պահեստներում են ծառայում և այլն», - ասաց Շահին Միրզոևը։
Հարցին, եթե ստիպողաբար են բանակ գնում, չե՞ն կարող հրաժարվել կամ ընդդիմանալ ծառայությունից, Շահին Միրզոևը պատասխանեց, որ դա ուղղակիորեն կվտանգի նրանց ու նրանց ընտանիքների կյանքը։
«Նրանց առնվազն կբանտարկեն ու բացի այդ կտուժի նրանց ամբողջ ընտանիքը։ Ես հիմա Հայաստանում եմ, 92-ամյա հայրս այնտեղ է ու նրան ստիպել են, որ հրաժարվի ինձանից։ Միգուցե, նա նույնիսկ չի էլ հասկանում՝ ինչ է կատարվում, ծեր է, բայց նրան ստիպել են հրաժարվել ինձանից», - բացատրեց Շահին Միրզոևը։
Նա նշեց, որ Հայաստանում ինքն ու իր ընտանիքն իրենց լավ են զգում։
«Ընտանիքս այստեղ շատ լավ է զգում։ Երեկոյան եկանք, միանգամից հաջորդ օրը կնոջս տեղափոխեցին հիվանդանոց, քանի որ օնկոլոգիական հիվանդություն ունի։ Հիմա բժիշկների հսկողության տակ է», - ամփոփեց Հայաստան տեղափոխված թալիշ Շահին Միրզոևը։

На передовой в Азербайджане служат только нацменьшинства, которых отправляют в мясорубку – Шахин Мирзоев
15/02/2017 14:38
На передовой линии в Вооруженных силах Азербайджана служат представители национальных меньшинств, заявил журналистам получивший убежище в Армении участник Талышского освободительного движения, сотрудник газеты «Толыши Садо» Шахин Мирзоев.
«На передовой служат талыши. Их забирают в армию, можно сказать, насильно и сразу же отправляют на передовую, в мясорубку. Поэтому среди убитых, в основном, талыши, таты, удины. Вы и по фамилиям можете понять», - сказал он в Ереване на экспертном совещании по теме «Прорыв блокады Степанакерта. 25 лет спустя».
Отвечая на вопрос Aysor.am, Ш.Мирзоев отметил, что 70-80% военнослужащих, которые проходят службу на передовой линии, представители нацменьшинств.
«Лишь 20-30%, так называемые, местные, они называют себя тюрками. Они не служат на передовой, а в основном, это повара, или служат на складах», - проинформировал он.
Ш.Мирзоев также заявил, что отказаться от службы они не в состоянии, поскольку поставят под угрозу не только свою жизнь, но и своих родных.
«Как минимум, их осудят. Кроме того, пострадает вся их семья. Я сейчас в Армении, а мой 92-летний отец там, и его уже заставили отказаться от меня. Возможно, он даже не понимает, что происходит, он старый человек», - отметил он.
Ш.Мирзоев также заявил, что чувствует себя с семьей в Армении хорошо.
«Сразу же на следующий день после приезда мою жену поместили в больницу. У нее онкологическое заболевание, и она находится под присмотром врачей», - сказал он.
11 февраля к властям Армении обратился Шахин Мирзоев, с просьбой о предоставлении временного убежища, поскольку, являясь членом Совета талышской культуры, участником Талышского освободительного движения, сотрудником газеты «Толыши Садо», был вынужден бежать из Азербайджана из за гонений против национальных и религиозных меньшинств, и грубейшего попрания их прав, и вместе с семьей прибыть в Армению. Власти Армении положительно отреагировали на просьбу Шахина Мирзоева.