Շահին Միրզոև. Ադրբեջանից ուղղակի փախել եմ ընտանիքով՝ մահից խուսափելու համար (Տեսանյութ)
Ադրբեջանում մոտ երկու միլիոն թալիշ է ապրում և նրանք, ըստ էության, հայտարարված են պետության թշնամիներ, այսօր «Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքումը. 25 տարի անց» փորձագիտական աշխատաժողովին ասաց Ադրբեջանից փախած և Հայաստանում ապաստան ստացած թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, Թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թոլիշի Սադո» թերթի թղթակից Շահին Միրզոևը:
«Ադրբեջանում, նրանք զրկված են ԶԼՄ-ներում իրենց խնդիրները արծարծելու հնարավորությունից։ Վերջին տարիներին մոտ 300 հազար թալիշ Ադրբեջանից ուղղակի փախել է Ռուսաստան, այնտեղից էլ՝ այլ երկրներ։ Թալիշները բանտարկվում և այլ բռնությունների են ենթարկվում Ադրբեջանում: Նրանք էլ, ովքեր մի փոքր խոսում են՝ արժանանում են բանտարկման կամ սպանվում են։ Թալիշիստանն այսօր ապրում է նույն ճակատագիրը, որի մասին հիմա խոսվում է Ղարաբաղի դեպքում։ Թալիշիստանը, կարելի է ասել, բլոկադայի մեջ է», - հայտարարեց նա:
Շ. Միրզոևն ընդգծեց՝ Թալիշիստանի հարցում հապաղել չի կարելի, քան որ այդ դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, կծագեն նույն ռազմական գործողություններն, ինչպես եղավ Ղարաբաղի դեպքում։
«Քաղաքական գործիչները մտածում են, բայց քանի դեռ նրանք մտածում են, Թալիշիստանում կծագեն նույն ռազմական գործողություններն, ինչ Ղարաբաղում։ Երկու միլիոնից ավելի թալիշներ կան Ադրբեջանում, ինչպե՞ս կարելի է նրանց ոչնչացնել և ամբողջ աշխարհն ուղղակի կողքից նայելո՞ւ է։ Ադրբեջանում սեփական լեզվով գրքեր, ռադիո, հեռուսատատեսություն պահանջելը, նշանակում է դառնալ անջատողական, սեպարատիստ ու ազգի թշնամի», - ասաց նա։
Շահին Միրզոևն ասաց, որ Ադրբեջանից «ուղղակի փախել է ընտանիքով՝ մահից խուսափելու համար»:
«Ադրբեջանից փախնելը ես ռիսկային չէի համարում։ Ռիսկային էր իմ՝ Ադրբեջանում գտնվելը: Կարծում եմ՝ Հայաստան գալով չեմ սխալվել», - ընդգծեց նա:
Երեկ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանից ժամանակավոր ապաստան խնդրած Ադրբեջանի քաղաքացի Շահին Միրզոևի քայլը ևս մեկ վկայությունն է, որ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, հատկապես, ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականությունը և անմարդկային վերաբերմունքը շարունակում են մնալ պետական քաղաքականություն։

Шахин Мирзоев: Я сбежал из Азербайджана с семьей, чтобы избежать смерти (Видео)
В Азербайджане проживают около двух миллионов талышей, которые, по сути, объявлены врагами народа, заявил в Ереване на экспертном совещании по теме «Прорыв блокады Степанакерта. 25 лет спустя» сбежавший из Азербайджана член Совета талышской культуры, участник Талышского освободительного движения, сотрудник газеты «Толыши Садо» Шахин Мирзоев.
«В Азербайджане они лишены возможности говорить по телевидению, в СМИ о своих проблемах. В последние годы около 300 тысяч талышей просто сбежали из Азербайджана в Россию, некоторая часть потом уехала в другие страны. Талышей арестовывают, они подвергаются гонениям, преследованиям. Тех, которые имеют смелость что-то сказать, либо бросают в тюрьмы, либо убивают. Талышстан сегодня переживает ту же судьбу, о которой говорится в случае Карабаха. Талышстан, можно сказать, находится в блокаде», - заявил он.
Ш.Мирзоев подчеркнул, что «в вопросе Талышстана необходимо предпринять скорые меры, в противном случае, возможны боевые действия, как это произошло в Карабахе».
«Политики думают, но пока они думают в Талышстане могут начаться боевые действия. Более двух миллионов талышей проживают в Азербайджане. Как можно их уничтожить? А мир будет на это смотреть? Требовать в Азербайджане телевидение, радио, книги на своем родном языке означает быть сепаратистом, врагом народа», - подчеркнул Ш.Мирзоев.
Он отметил, что сбежал из Азербайджана с семьей, чтобы избежать смерти.
«Бегство из Азербайджана не было делом риска, но рисковым было оставаться там. Думаю, что приехав в Армению, я не ошибся», - отметил Ш.Мирзоев.
Вчера министр обороны Армении Виген Саркисян заявил журналистам, что нарушение прав человека в Азербайджане, дискриминация национальных меньшинств продолжает оставаться в Азербайджане государственной политикой.
По его словам, об этом свидетельствует обращение гражданина Азербайджана Шахина Мирзоева к властям Армении с просьбой о представлении временного убежища.