Արցախի սահմանադրական հանրաքվեն անկախության հանրաքվեի շարունակությունն է. Շավարշ Քոչարյան
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում փետրվարի 20-ին նախանշված Սահմանադրական հանրաքվեն չի որոշում Արցախի կարգավիճակը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Արցախի կարգավիճակը որոշել է անկախության հանրաքվեն, իսկ սահմանադրական հանրաքվեն դրա շարունակությունն է», - նշել է Շ.Քոչարյանը:
1991թ. դեկտեմբեր 10-ին, Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Լեռնային Ղարաբաղում կայացվեց հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99,89% արտահայտվեց Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին:
Փետրվարի 20-ին Արցախում տեղի կունենա սահմանադրական հանրաքվե, որով հանրապետությունը կանցնի նախագահական կառավարման համակարգի:

Конституционный референдум является продолжением референдума о независимости НКР – Шаварш Кочарян
Конституционный референдум в Нагорно-Карабахской Республике не определяет статус Нагорного Карабаха, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Статус Нагорного Карабаха определен референдумом о независимости, а конституционный референдум является продолжением референдума о независимости», - написал Ш.Кочарян в своем микроблоге в Twitter.
10 декабря 1991 года, всего за несколько дней до официального распада Советского Союза, в Нагорном Карабахе в присутствии международных наблюдателей состоялся референдум, на котором подавляющее большинство населения - 99,89% - высказалось за полную независимость от Азербайджана.
20 февраля в НКР состоится конституционный референдум, предполагающий переход республики с полупрезидентской на президентскую форму правления.