Հունաստանը տեղի տվեց վարկատուների ճնշմանը
Հունաստանը վարկատուների ճնշման ներքո գնաց զիջումների. կառավարությունը համաձայնեց իրականացնել մի շարք բարենորոգումներ, բայց դրանք, նախարարների կաբինետի հավաստիացմամբ, չեն ազդի բյուջեի հոդվածների վրա և չեն վերաբերի ասկետիզմի քաղաքականությանը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Կառավարությունը մշտապես բոլոր մակարդակներով հավաստիացրել է, որ չի համաձայնի այն բարենորոգումներին, որոնք նախատեսված չեն օգնության երրորդ ծրագրով, և տեղի չի տա ԱՄՀ-ի և Գերմանիայի ճնշմանը, բայց բարենորոգումների երկրորդ ամփոփման ձգձգման պատճառով տնտեսության բնագավառում անվստահության աճի համեմատ կաբինետի դիրքորոշումն սկսել է փոխվել:
Կառավարությունը գնացել է սկզբունքային զիջումների. համաձայնել է հաստատել 2018 թվականին օգնության երրորդ ծրագրի ավարտին հաջորդող շրջանի բարենորոգումները և աշխատանքի շուկայի բարենորոգումը: Առանց բարենորոգումների ծրագրի դրական երկրորդ գնահատման, Աթենքը չի կարող ստանալ վարկեր, որոնք անհրաժեշտ են 326 միլիարդ եվրո պարտքի սպասարկման համար:

Греция уступила давлению кредиторов
Греция под давлением кредиторов пошла на уступки — правительство согласилось провести ряд новых реформ, но они, по заверению кабинета министров, не затронут статьи бюджета и не относятся к политике аскетизма,  передает РИА Новости.
Правительство постоянно на всех уровнях заверяло, что не согласится на реформы, не предусмотренные третьей программой помощи (bail out), и не отступит под давлением МВФ и Германии, но по мере роста неуверенности в экономике из-за задержки второго обзора реформ позиция кабинета стала меняться. Правительство пошло на принципиальные уступки — согласилось утвердить реформы на период после истечения третьей программ помощи в 2018 году и на реформу на рынке труда.
Без положительной второй оценки программы реформ Афины не могут получать кредиты, необходимые для обслуживания долга в 326 миллиардов евро.