Ադրբեջանի՝ Արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի ժխտումը դեպի անցյալ վերադառնալու ձախողման դատապարտված փորձ է. ԼՂՀ ԱԳՆ
ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«2017 թ. փետրվարի 20-ին Արցախի Հանրապետությունում (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում) կայացել է հանրապետության նոր Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ համաժողովրդական հանրաքվե։ Քվեարկությանը մասնակցել է գրանցված ընտրողների 76,44 %-ը, որից 87,6 %-ը կողմ է քվեարկել նոր Սահմանադրության ընդունմանը։ Քվեարկության ընթացքին հետևում էին ավելի քան 100 միջազգային դիտորդներ 30 երկրներից, ովքեր դրական են գնահատել հանրաքվեի կազմակերպումն ու անցկացումը՝ ընդգծելով ընտրությունների թափանցիկությունը և համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին։
Նոր Սահմանադրությունը կոչված է շարունակելու առաջին Սահմանադրությամբ ամրագրված պետականաշինության ավանդույթները, նպաստելու երկրի ինքնիշխանության հետագա ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ապահովմանը, պետական կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, անկախ դատական իշխանության արմատավորմանը և տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխմանը։ Կարևոր նորամուծություններից է օրենսդրական նախաձեռնության իրավունքի տրամադրման միջոցով հանրապետության քաղաքացիների ուղղակի մասնակցության ընդլայնումը պետական գործերի կառավարմանը, այդ թվում՝ Սահմանադրության փոփոխությանը։
Փետրվարի 20-ի հանրաքվեն դարձավ կամարտահայտության հերթական ակտ Արցախի ժողովրդի համար, որն իրացնում է միջազգային հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված անկապտելի իրավունքը՝ ինքնուրույն որոշելու իր ապագան։
Բոլոր միջոցներով, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով Արցախի ժողովրդի տվյալ անկապտելի իրավունքը ճնշելու Բաքվի ձգտումը հանգեցրել է ռազմական հակամարտության և առ այսօր մնում է տարածաշրջանում լարվածության պահպանման հիմնական աղբյուրը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության պատճառը։
Արցախի պետականության ժողովրդավարական զարգացումն անշրջելի գործընթաց է։ Ադրբեջանի կողմից այդ փաստի անտեսումը, որն արտահայտվում է Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ժխտման մեջ, դեպի անցյալ վերադառնալու ձախողման դատապարտված փորձ է»։

МИД НКР: Нежелание Баку признать демократическое развитие Карабаха является обреченной на провал попыткой вернуться в прошлое
21/02/2017 19:48
МИД НКР выступил с заявлением: "20 февраля 2017 года в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) состоялся всенародный референдум по проекту новой Конституции республики. В голосовании приняли участие 76,44% зарегистрированных избирателей, из которых 87,6 % поддержали принятие новой Конституции. За ходом голосования следили около 100 международных наблюдателей из 30 стран, положительно оценивших организацию и проведение референдума и отметивших их открытость и соответствие международным стандартам.
Новая Конституция призвана продолжить закрепленные первой Конституцией традиции государственного строительства, способствовать дальнейшему укреплению суверенитета страны, обеспечению прав человека и верховенства закона, совершенствованию системы государственного управления, укоренению независимой судебной власти и реформированию системы местного самоуправления. Одним из ключевых нововведений стало повышение прямого участия граждан республики в управлении государственными делами, посредством предоставления им права законодательной инициативы, в том числе по изменению Конституции.
Референдум 20 февраля стал очередным актом волеизъявления народа Арцаха, реализующего закрепленное в основополагающих международных документах право самостоятельно определять свое будущее.
Стремление Баку любыми способами, включая военными, подавить данное неотъемлемое право народа Арцаха привело к возникновению вооруженного конфликта и до сих пор остается основным источником сохранения напряженности в регионе и причиной отсутствия прогресса в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Демократическое развитие государственности Арцаха является необратимым процессом. Нежелание Азербайджана признать данный факт, выражаемое в отрицании реализованного народом Арцаха права на самоопределение, является обреченной на провал попыткой вернуться в прошлое".