Շարմազանով. Արցախը անշեղորեն գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներին, երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերներին՝ Արցախին աջակցելու հարցում մշտական պատրաստակամության համար և նշել, որ արցախցիների համար հպարտություն ու մեծ ոգևորություն է քաղաքական և պատմական առումով կարևոր այս օրը նորից զգալ հայության միասնականությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով արցախահայությանը Վերածննդի օրվա կապակցությամբ, նկատել է, որ Սահմանադրական հանրաքվեի օրը Արցախում գտնվելը, ոչ միայն զուտ դիտորդական առաքելություն է, այլև՝ հաճելի և անհրաժեշտ պարտականություն:
«Այս հանրաքվեն ամրապնդում է արցախահայության՝ սեփական ձեռքերով սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը: Սա ևս մեկ հնարավորություն էր՝ ցույց տալու, որ Արցախը անշեղորեն գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Մտքերի փոխանակության կարգով ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Լյովա Խաչատրյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Վահրամ Մկրտչյանը և Կարեն Շահմուրադյանը ամփոփել են օրվա ընթացքում տարբեր ընտրատեղամասերում իրականացրած իրենց դիտարկումները և գոհունակություն հայտնել հանրաքվեի ողջ ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները քննարկել են նոր Սահմանադրության դրույթներին, մասնավորապես, դրանից բխող օրենսդրական հետագա կարգավորումներին վերաբերող հարցեր:

Шармазанов: Арцах неукоснительно движется по пути демократии
Вице-спикер парламента Армении: Конституционный референдум укрепляет право армян Арцаха собственноручно решать свою судьбу
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 20 февраля принял парламентскую делегацию Республики Армения во главе с вице-спикером парламента Армении Эдуардом Шармазановым. Об этом сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
Ашот Гулян выразил благодарность коллегам из парламента Армении за постоянную готовность в вопросе оказания содействия Арцаху, отметив, что арцахцы переживают чувство гордости и воодушевления, вновь чувствуя в этот важный в политическом и историческом плане день – день конституционного референдума – единство армянского народа.
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, поздравив арцахцев по случаю Дня возрождения Арцаха, отметил, что находиться здесь в день конституционного референдума – это не просто наблюдательская миссия, но и приятная и необходимая обязанность.
«Этот референдум укрепляет право армян Арцаха собственноручно решать свою судьбу. Это было еще одной возможностью продемонстрировать, что Арцах неукоснительно движется по пути демократии», – подчеркнул Эдуард Шармазанов.
В ходе встречи парламентарии обсудили вопросы, касающиеся положений новой Конституции, в частности дальнейших законодательных регулировок.