Ադրբեջանն առիթներ է փնտրում բանակցություննների սեղան իր վերադարձը հետաձգելու ու առաջնագծում բախումների գնալու համար. Տիգրան Աբրահամյան
23/02/2017 10:42
Ադրբեջանն անընդհատ առիթներ է փնտրում բանակցություննների սեղան իր վերադարձը հետաձգելու ու առաջնագծում նոր բախումների գնալու համար, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանն` անդրադառնալով Արցախում փետրվարի 20-ին անցկացված հանրաքվեին ու դրա վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող գնահատականներին:
«Որքան էլ Ադրբեջանում փորձում էին ցույց տալ, որ միջազգային հանրությունը բացասական է արձագանքում այս իրադարձությանը, այնուամենայնիվ, պետք է փաստել, որ հնչող հայտարարությունների հիմքում, ընդհանուր թելով ընդամենը մի միտք էր հնչում, որ այն չի կարող ազդեցություն ունենալ Արցախի հարցի կարգավորման գործընթացի վրա», - ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա, նման հայտարարություններով միջազգային հանրությունն ու հատկապես համանախագահ երկրները, փորձում էին կանխել Ադրբեջանի կողմից նոր արկածախնդրության դրսևորումները:
«Ի դեպ, հետաքրքիր զուգադիպությամբ, Արցախում կայացած ու դրան մասնակից միջազգային դիտորդների կողմից արձանագրված միջազգային չափանիշներին համապատասխան քաղաքական գործընթացին որպես քայլ, Ադրբեջանում ավտորիտար ռեժիմներին համահունչ քաղաքական նշանակում եղավ, ինչն առավել պատկերավոր է դարձնում իրերի իրական դասավորությունն Արցախում և Ադրբեջանում», - ասաց փորձագետը:
Անդրադառնալով Արցախում Սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումից հետո, դրա ընթացքին հետևող Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի, Յարոմիր Շտետինայի ու Էլենի Թեոխարուսի նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու Ադրբեջանի քայլին՝ Տիգրան Աբրահամյանն ասաց, որ այսպիսով Ադրբեջանն անցնում է տրամաբանության բոլոր սահմանները:
«Միգուցե Ադրբեջանը կարճաժամկետ կտրվածքով որոշակի հաջողություններ ունենա ներքին քարոզչական խնդիրները լուծելիս, սակայն միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով այս քաղաքականությունն Ադրբեջանի դեմ է աշխատելու: Ադրբեջան անցնում է տրամաբանության բոլոր սահմանները, որն ինչ որ փուլում միանշանակ հակազդեցություն է առաջացնելու», - ամփոփեց փորձագետը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի, Յարոմիր Շտետինայի և Էլենի Թեոխարուսի նկատմամբ, քանի որ նրանք այցելել են Արցախի Հանրապետություն ու հետևել անցկացվող Սահմանադրական հանրաքվեին:

Тигран Абрамян: Азербайджан ищет поводы, чтобы затянуть возвращение за стол переговоров и провоцировать столкновения на передовой
23/02/2017 11:55
Азербайджан постоянно ищет поводы, чтобы затянуть возвращение за стол переговоров и провоцировать новые столкновения на линии соприкосновения, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Тигран Абрамян, касаясь состоявшегося 20 февраля в Нагорно-Карабахской Республике конституционного референдума и озвучиваемых об этом заявлений Азербайджана.
«Сколько бы в Азербайджане не пытались показать, что международное сообщество негативно реагирует на это событие, тем не менее, нужно констатировать, что в основе звучащих заявлений общей нитью проходит лишь одна мысль – референдум не может повлиять на процесс урегулирования проблемы Нагорного Карабаха», - сказал Тигран Абрамян.
По его словам, такими заявлениями международное сообщество и особенно страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ пытаются предотвратить проявления новых авантюр со стороны Азербайджана.
«Кстати, по странному совпадению, как шаг на состоявшийся в Арцахе референдум, который признан международными наблюдателями как соответствующий международным стандартам политический процесс, в Азербайджане произошло присущее авторитарным режимам политическое назначение, что образно представляет реальный расклад дел в Арцахе и Азербайджане», - заявил эксперт.
Касаясь того, что сразу после проведения в Нагорно-Карабахской Республике конституционного референдума Азербайджан объявил в международный розыск трех, приехавших в НКР для осуществления наблюдательской миссии членов Европарламента – Франка Энгеля, Элени Теохарус и Яромира Штетину – Тигран Абрамян заявил, что тем самым Баку переходит все границы логики.
«Возможно, Азербайджан в краткосрочной перспективе и достигнет некоторых успехов при решении внутренних пропагандистских задач, однако в среднесрочной и долгосрочной перспективе эта политика будет работать против Азербайджана. Азербайджан переходит все рамки логики, что на каком-то этапе однозначно вызовет противодействие», - резюмировал эксперт.
Ранее Азербайджан объявил в международный розыск трех членов Европарламента в связи с тем, что они посетили Нагорно-Карабахскую Республику для наблюдения за конституционным референдумом.
Азербайджан объявил в международный розыск членов Европейского парламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетину (Чехия).