Ինձ անհնար է վախեցնել. Յարոմիր Շտետինան մեկնաբանել է իր նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու Ադրբեջանի որոշումը
23/02/2017 19:39
Ադրբեջանի կողմից Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) և Յարոմիր Շտետինայի (Չեխիա) նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելը՝ Ադրբեջանի ծրագրի մի մասն է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասաց Յարոմիր Շտետինան:
«Այդ ծրագիրը մեկնարկեց այն ժամանակ, երբ Մինսկում ձերբակալվեց բլոգեր Լապշինը: Իմ ու իմ գործընկերների նկատմամբ հետապնդումն այդ ծրագրի շարունակությունն է: Այն նպատակ ունի վախեցնել բոլորին, ովքեր ցանկանում են Լեռնային Ղարաբաղ այցելել: Ինձ անհնար է վախեցնել: Վստահ եմ, որ Արցախն էլ հնարավոր չէ վախեցնել», - ասաց եվրապատգամավորը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը փորձում է իրականացնել Ղարաբաղում «նոր հիբրիդային պատերազմի ծրագիր»:
«Ադրբեջանը փորձում է ոչնչացնել Ղարաբաղն այն բանից հետո, ինչ 25 տարի առաջ պարտվեց պատերազմում ու 2016թ. ապրիլի անհաջողությունից հետո: Սա ինձ չի զարմացնում», - ընդգծեց Յ. Շտետինան:
«Ես աջակցում եմ Լեռնային Ղարաբաղին դեռ շատ վաղուց, որպես լրագրող ապրել եմ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական շրջանում, պատերազմում զոհվել են իմ բազմաթիվ ընկերներ: Ես աջակցում եմ Արցախին` անկախության ձգտելու հարցում: Ինչ վերաբերում է իմ աշխատանքին, ինձ պաշտպանում է անձեռնմխելիությունը եվրոպական երկրներում, իսկ Մինսկ և Բաքու մեկնել ես չեմ պատրաստվում», - ընդգծեց Յարոմիր Շտետինան:
Ավելի վաղ Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի, Էլենի Թեոխարուսի և Յարոմիր Շտետինայի նկատմամբ, ովքեր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում դիտարկում էին Սահմանադրական հանրաքվեն:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն զավեշտալի է համարել Ադրբեջանի այս հայտարարությունը: «Արդեն վաղուց է Ադրբեջանն ամեն բան զավեշտի վերածում` և միջազգային իրավունքը, և նույնիսկ սեփական ներքին կյանքը: Սա զավեշտ է, որը ոչ մի կերպ չի կարող ազդել ԼՂՀ այցելությունների վրա», - լրագրողներին ասել է ԱԳՆ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:

«Меня запугать нельзя». Евродепутат Яромир Штетина прокомментировал решение Азербайджана
Объявление Азербайджаном в международный розыск членов Европейского парламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия) - часть широкого плана Азербайджана, заявил в телефонной беседе с корреспондентом Aysor.am Яромир Штетина.
«Этот план начался тогда, когда взяли под стражу блогера Лапшина в Минске. Преследование в отношении меня и моих коллег - продолжение этого плана, стремление запугать всех, кто желает посещать Нагорный Карабах. Меня запугать нельзя. Уверен, что и Арцах тоже нельзя запугать», - сказал европарламентарий.
По его словам, Азербайджан пытается реализовать «план новой гибридной войны против Карабаха».
«Азербайджан пытается уничтожить Карабах после того, как проиграл войну 25 лет назад и после апрельской неудачи в 2016 году. Это меня не удивляет», - отметил Я. Штетина.
«Я поддерживаю Нагорный Карабах давным-давно, как журналист прожил в Нагорном Карабахе военный период, на войне погибло много моих друзей. Я поддерживаю стремление Арцаха к независимости. Что касается моей работы, меня охраняет иммунитет в европейских странах, а в Минск и Баку ехать не собираюсь», - заявил Я.Штенина корреспонденту Aysor.am.
Ранее Азербайджан объявил в международный розыск членов Европейского парламента (ЕП) Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия), которые наблюдали за референдумом в Нагорно-Карабахской Республике (НКР).
МИД Армении назвал курьезом объявление Азербайджаном в розыск европарламентариев.
«Уже давно Азербайджан все превращает в курьез – и международное право, и даже свою внутреннюю жизнь. Это курьез, что не может никак повлиять на визиты в НКР», - сказал журналистам замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян.