Ապրիլյան պատերազմից տուժած Մարտակերտում ու Մատաղիսում վնասները վերացնելուց բացի, տները նաև հիմնանորոգում են. Վլադիկ Խաչատրյան. Լուսանկարներ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի սահմանամերձ բնակավայրերում գրեթե վերականգնված են 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմի հասցրած վնասները: Aysor.am-ի թղթակիցը Մարտակերտում զրուցել է շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանի հետ:
Մարտակերտ, փետրվար 2017թ.
- Պարոն Խաչատրյան, ի՞նչ փուլում են Մարտակերտի շրջանի` ապրիլյան պատերազմից տուժած բնակավայրերի վերականգնման աշխատանքները:
- Ապրիլից հետո իրականացվել են ծավալուն աշխատանքներ: 2016թ.-ի ապրիլի 2-ին սկսված քաղաքացիական բնակավայրերի հրթիռահրետակոծության հետևանքով մի շարք տներ տուժեցին կոնկրետ Մարտակերտում, Թալիշում, Մատաղիսում, մասամբ նաև Ներքին Հոռաթաղում և Մոխրաթաղում: Թալիշը չհաշված` առավել շատ ավերածություններ կային Մարտակերտ քաղաքում: Մենք ապրիլի 10-ից արդեն սկսեցինք վերականգնողական աշխատանքները:
Վլադիկ Խաչատրյան
Ցավոք, ապրիլի 24-ի լույս 25-ի գիշերը քաղաքը նորից ուժգին հրթիռակոծության ենթարկվեց: Այս անգամ արդեն Մարտակերտում վնասված տների քանակն անցնում էր 180-ից: Հարվածներն ուղիղ դիպել էին մոտ 16 տների, բնակելի կամ կենցաղսպասարկամն շենքերի:
Մայիսից վերականգնողական աշխատանքները շարունակվեցին ու այսօր կարող ենք ասել, որ մոտ 95 տոկոսով դրանք ավարտել ենք: Բանն այն է, որ տեղերում, որտեղ ավերածությունը շատ չնչին է եղել, մենք փորձել ենք կատարել հիմնանորոգում: Այսինքն ոչ միայն վերացնել հասցված վնասն, այլև` օգտվելով նրանից, որ աշխատանք ենք կատարում, միանգամից հիմնանորոգել: Օրինակ, եթե որևէ կտուրից վնասվել է 20 քառակուսի մետր, որոշել ենք միանգամից փոխել ամբողջ այդ շենքի տանիքը` մոտավորապես 200 և ավելի քառակուսի մետր: Մենք համաձայնության ենք եկել ասենք տանտիրոջ հետ, նրան տվել ենք լրիվ նոր թիթեղ ու շինանյութեր և ինքը կատարելու է այդ աշխատանքը:
- Այս առումով ի՞նչ իրավիճակ է Մատաղիսում: Հատկապես, որ այս համայնքում հրթիռահրետանային հարվածի հետևանքով տուժել էր տնտեսական կարևոր նշանակություն ունեցող Մատաղիսի հիդրոէլեկտրակայանը:
- Մատաղիսի ՀԷԿ-ն իսկույն վերականգնվեց: Այն այսօր էլ աշխատում է և վերականգնվեց երևի հաշված օրերի ընթացքում:
Հրթիռահրետանային հարվածը Մատաղիսին, ապրիլ 2016թ: Տեսանյութը` Պաշտպանության բանակի
Հիմա բնակելի հատվածի մասին: Մենք արագ վերականգնեցինք այն, ինչ տուժել էր հրթիռակոծության հետևանքով, բայց հաշվի առնելով, որ Մատաղիսը սահմանային բնակավայր է, այնտեղ կային օրինակ շատ հին` դեռևս խորհրդային տարիներից մնացած տանիքներ: Այսօր կառավարությունը նաև այդ գործընթացն իր ձեռքը վերցրեց ու այդ տները նորոգվում են, տանիքներն են փոխվում, կապիտալ նորոգում է արվում: Հաշվարկվել է մոտ 35 բնակարան, որոնք կօգտվեն այս ծրագրից: Դրանցում տանիքների հարցն արդեն լուծված է, իսկ ներքին հարդարման աշխատանքների, կապիտալ նորոգման առումով 6 տների աշխատանքներն ավարտել ենք և ինձ թվում է մինչև մայիս Մատաղիսի հարցն օրակարգից դուրս կգա:
Մատաղիս, փետրվար 2017թ.
Մատաղիսում բավականին լուրջ վնասներ էին հասցվել նաև դպրոցին: Այն ևս ոչ միայն նորոգվեց, այլև հիմնանորոգվեց:
Դպրոցը ժամանակին կառուցվել էր Տորոնտոյի հայ համայնքի աջակցությամբ և այս անգամ էլ նրանք եկան, տեղում ծանոթացան իրավիճակին և աջակցեցին, որ վերականգնենք դպրոցը: Կարող եմ ասել, որ մայիսին արդեն դպրոցում Վերջին Զանգի միջոցառում է անցկացվել, հունիսի 1-ից այն քննություններ է ընդունել, իսկ սեպտեմբերի 1-ից լիովին հիմնանորոգված հանձնվել է աշակերտներին:
Մատաղիս
- Նշեցիք, որ ապրիլյան առաջին օրերից հետո` ապրիլի 24 լույս 25-ի գիշերը ևս Մարտակերտը հրթիռակոծվել է: Ինչպիսի՞ն է սահմանային իրավիճակն այսօր: Քաղաքի, հարակից գյուղերի կամ ճանապարհների ուղղությամբ հարվածներ եղե՞լ են:
- Կարող եմ ասել, որ քաղաքի կամ ճանապարհների ուղղությամբ հրետակոծություն կամ հրթիռակոծություն չի եղել: Իհարկե, դեռևս շարունակվում են դիրքային կրակոցները, դրանք լսվում են Մարտակերտում, բայց թիրախավորված քաղաքին կամ կապող ճանապարհներին հարվածներ չեն եղել: Ընդհանուր առմամբ, դուք էլ եք տեսնում, գրեթե 100 տոկոսով վերականգնված քաղաքն ապրում է բնականոն կյանքով:

Восстановительные работы в пострадавшем в апрельской войне Мартакертском районе НКР завершены на 95%. Фоторепортаж
24/02/2017 16:41
В приграничных селах Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики практически восстановлен ущерб, нанесенный в результате апрельской войны 2016 года. Корреспондент Aysor.am в Мартакерте побеседовала с руководителем аппарата района Владиком Хачатряном.
Мартакерт, февраль 2017г.
- Господин Хачатрян, на каком этапе находятся работы по восстановлению пострадавших от апрельской войны сел и городов?
- После апреля были проведены масштабные работы. В результате начавшегося 2 апреля 2016 года ракетно-артиллерийского обстрела мирных населенных пунктов ряд домов пострадали конкретно в Мартакерте, Талише, Матагисе, частично в Неркин Хоратахе и Мохратахе. Мы уже 10 апреля начали восстановительные работы.
Владик Хачатрян
К сожалению, в ночь с 24-го на 25-ое апреля город опять подвергся интенсивному ракетному обстрелу. На этот раз число пострадавших домов в Мартакерте уже перешло за 180. Удары попали напрямую примерно в 16 домов, жилые здания или предприятия бытового обслуживания.
С мая восстановительные работы продолжались, и сегодня мы можем сказать, что они завершены примерно на 95 процентов. Дело в том, что в местах, где разрушения не очень большие, мы пытались провести капитальный ремонт. То есть, не только устранить нанесенный ущерб, но и, воспользовавшись тем, что выполняются работы, сразу капитально отремонтировать. К примеру, если на какой-то кровле поврежден участок площадью 20 квадратных метров, мы сразу меняли кровлю всего здания, примерно 200 и более квадратных метров. Мы договорились с владельцем дома, дали ему полностью новые металлические листы и строительные материалы, а работу он сам сделал.
- Какова ситуация в Матагисе, особенно с учетом того, что в этой общине из-за ракетного обстрела пострадала имеющая важное экономическое значение гидроэлектростанция Матагиса.
- ГЭС «Матагис-1» и «Матагис-2» были сразу восстановлены. Сегодня они уже работают, процесс восстановления занял считанные дни.
Удар Матагиса, апрель 2016г. видео Армии обороны НКР
Сейчас о жилом районе. Мы быстро восстановили все, что пострадало в результате обстрела, однако учитывая, что Матагис – это приграничный пункт, здесь были очень старые, оставшиеся еще с советских времен дома. Сегодня правительство взяло в свои руки этот процесс, и эти дома ремонтируются, заменяется кровля, проводится капитальный ремонт. Мы рассчитали, что эта программа охватит порядка 35 квартир. Процесс замены кровли уже завершен, закончились также  работы по внутренней отделке, капитальному ремонту в 6 домах и, мне кажется, что до мая вопрос Матагиса будет снят с повестки.
Матагис, февраль 2017г.
В Матагисе довольно серьезно пострадала также школа. Она не только отремонтирована, но и выполнен капитальный ремонт.
Школа была в свое время построена при содействии армянской общины Торонто. Они и в этот раз приехали, ознакомились с ситуацией на месте и предложили восстановить школу. Могу сказать, что в мае в школе прозвучал последний звонок, 1 июня прошли экзамены, а 1 сентября школа была сдана полностью отремонтированная ученикам.
- Вы отметили, что после первых апрельских дней  Мартакерт подвергся обстрелу также в ночь с 24-го на 25-ое апреля. Какова приграничная ситуация сегодня? Были ли обстрелы в направлении города, прилегающих сел или дорог?
- Могу сказать, что артиллерийского или ракетного обстрела в направлении города или дорог не было. Конечно, выстрелы на позициях все еще продолжаются, они слышны в Мартакерте, но целенаправленных ударов по городу или связующим дорогам не было. В целом, вы сами видите, что восстановленный практически на 100 процентов город живет нормальной жизнью.