Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բնավ չի ցանկանում, որ տարածաշրջանն ընկղմվի պատերազմի մեջ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ժոզեֆ Դոլին (Տեսանյութ)
27/02/2017 17:07
Մեկնարկել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Բելգիայի Թագավորություն: Հանրապետության Նախագահն այսօր առավոտյան Բրյուսելի ԵԺԿ կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, Հայաստանում իրականացվող համընդգրկուն բարեփոխումների ընթացքին, այդ թվում՝ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի անցման, ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստությանը:
Սերժ Սարգսյանը և Ժոզեֆ Դոլը քննարկել են նաև միջազգային հարթակներում ԵԺԿ գործընկերների հետ Հայաստանի փոխգործակցությանը, ընդհանուր խնդիրներին ու մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակել միջկուսակցական կապերի ամրապնդման վերաբերյալ:
Նշելով, որ Բելգիա իր աշխատանքային այցի ընթացքում Եվրամիության ղեկավարության հետ նախատեսված են հագեցած և բովանդակալից օրակարգով հանդիպումներ ու քննարկումներ, Հանրապետության Նախագահը ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացման գործում մեծ դեր է վերապահել ԵԺԿ-ին՝ որպես Եվրոպայի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժի: Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է ԵԺԿ-ի հետ ՀՀԿ-ի համագործակցության շարունակական խորացումը և երախտագիտություն հայտնել Հայաստանին և ՀՀԿ-ին մշտապես սատարելու պատրաստակամության ու գործնական աջակցության համար:
Այդ համատեքստում կարևորվել են նաև ԵԺԿ-ի հետ համագործակցությունը տարբեր միջխորհրդարանական հարթակներում՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու ազատությունների երաշխավորմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացմանը, սոցիալական, հումանիտար, մշակութային համագործակցությանը:
Հանրապետության Նախագահը և ԵԺԿ նախագահը անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին: Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է հակամարտության կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները, իրավիճակը արցախա-ադրբեջանական շփման գծում, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտման, սադրիչ գործողությունների և իրավիճակի լարման մասին տեղեկություններ:
Նշելով, որ ԼՂ հակամարտությունը շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար՝ Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, ինչպես և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում և, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բնավ չի ցանկանում, որպեսզի մեր տարածաշրջանը ևս մեկ անգամ ընկղմվի պատերազմի մղձավանջի մեջ։ Հանրապետության Նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը ջանքեր չի խնայելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ համատեղ հասնելու հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, ինչը, Նախագահի համոզմամբ, նաև միջազգային հանրության հավաքական ընկալումն է:
Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահին ս.թ. մարտի վերջին Մալթայում կայանալիք ԵԺԿ քաղաքական համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար:

Серж Саргсян: Армения не видит альтернативы мирному решению карабахской проблемы
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Брюсселе провел встречу с председателем Европейской народной партии (ЕНП) Жозефом Долом.
Как сообщает пресс-служба президента, стороны коснулись перспектив развития отношений Армения-ЕС, хода реализуемых в Армении всеобъемлющих реформ, в том числе перехода к новой модели государственного управления после конституционных реформ, обсудили работу по дальнейшему развитию и укреплению демократических институтов, подготовку к предстоящим 2 апреля выборам в Национальное Собрание.
Серж Саргсян и Жозеф Дол обсудили также вопросы, касающиеся взаимодействия Армении с партнерами по ЕНП на международных площадках, общих проблем и вызовов, обменялись мнениями относительно укрепления межпартийных связей.
Серж Саргсян в вопросе углубления отношений Армении с ЕС отвел большую роль ЕНП, как одной из самых влиятельных политических сил Европы. Президент Саргсян придал большую важность  последовательному углублению сотрудничества Республиканской партии Армении (РПА) с ЕНП.
В этом контексте была отмечена важность сотрудничества с ЕНП на различных межпарламентских платформах, направленных на защиту прав и гарантирование  свобод человека, развитие демократических учреждений и социальное, гуманитарное, культурное сотрудничество.
Серж Саргсян и Жозеф Дол обсудили также карабахскую проблему. Серж Саргсян представил подходы армянской стороны по урегулированию конфликта, ситуацию на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, сообщил о регулярных нарушениях ВС Азербайджана режима прекращения огня, провокационных действиях и эскалации ситуации со стороны Баку.
Отметив, что карабахский конфликт остается серьезнейшим вызовом как для региональной, так  и европейской безопасности, президент Саргсян заявил, что Армения, а также страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ не видят альтернативы мирному урегулированию, и, в отличие от Баку, Ереван вовсе не желает, чтобы наш регион вновь погрузился в кошмар войны.
Серж Саргсян подтвердил, что Армения не пожалеет усилий, чтобы совместно с Минской группой ОБСЕ достичь исключительно мирного урегулирования проблемы, что, по его словам, является также коллективным восприятием международного сообщества.
В ходе встречи президент Саргсян поблагодарил главу ЕНП за приглашение принять участие в политическом форуме ЕНП на Мальте в конце марта с.г..