Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը շնորհավորել է «Օսկար» նվաճած հայրենակիցներին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը շնորհավորել է «Շրջիկ գործակատարը» ֆիլմի ստեղծողներին, որոնք ԱՄՆ-ի կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակ են նվաճել «Օտար լեզվով լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ի նշան ԱՄՆ-ի նախագահի միգրացիոն հրամանագրի դեմ բողոքի, որը սահմանափակում է յոթ երկրների, այդ թվում՝ Իրանի քաղաքացիների մուտքը երկիր՝ ռեժիսոր Ասղար Ֆարհադին և կինոնկարի բոլոր մասնակիցները հրաժարվել են ուղեւորվել Լոս Անջելես՝ մասնակցելու մրցանակաբաշխությանը: Ֆարհադիին, որի համար սա երկրորդ հաղթանակն է «Օսկար»-ում, ներկայացնում էր իրական ծագմամբ ամերիկուհի Անուշե Անսարին՝ տիեզերքում եղած առաջին մուսուլմանուհին և Իրանի ներկայացուցչուհին:
«Հպարտանում եմ «Շրջիկ գործակարը» ֆիլմի դերասանական կազմով և նկարահանմամ խմբով, նաև հակամուսուլմանական պատժամիջոցների նկատմամբ նրանց դիրքորոշմամբ», - գրել է Իրանի ԱԳ նախարարը Twitter-ում:

Глава МИД Ирана поздравил соотечественников, завоевавших кинопремию «Оскар»
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф поздравил создателей фильма «Коммивояжер», завоевавшего награду киноакадемии США «Оскар» в категории «Лучший фильм на иностранном языке», сообщает РИА Новости.
В знак протеста против иммиграционного указа президента США, ограничивающего въезд гражданам семи стран, в том числе Ирана, режиссер Асгар Фархади, и все участники картины отказались от поездки на церемонию в Лос-Анджелес. Фархади, для которого это вторая победа на «Оскаре» представляла американка иранского происхождения Ануше Ансари, первая мусульманка и представительница Ирана, побывавшая в космосе.
«Горжусь актерским ансамблем и съемочной группой фильма «Коммивояжер», а также их позицией относительно антимусульманских санкций. Иранцы достойно представляли культуру и цивилизацию на протяжении тысячелетий», — написал глава МИД в Twitter.