Արծվիկ Մինասյանը մերժել է Արփա գետի վրա ՀԷԿ կառուցելու՝ Ծառուկյանի մտերիմի առաջարկը. «Ժողովուրդ»
ՀՀ բնապահպանության նախարար, ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանը մերժել է Արփա գետի վրա ՀԷԿ կառուցելու՝ ԲՀԿ-ական Սեդրակ Առուստամյանի ցանկությունը: Նախարարությունը պատճառաբանել է, թե Արփա գետի վրա գործում է 3 ՀԷԿ, ևս 3-ն էլ կառուցման փուլում են, և այս մեկի կառուցումը կարող է բնապահպանական խնդիրներ ստեղծել: Նկատենք, որ Սեդրակ Առուստամյանը ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի կոնցեռն» ընկերության տնօրենն է: Այս մասին գրել է «Ժողովուրդը»:
Բայց «Գնդեվանք-1» ՀԷԿ-ը նա ցանկացել է կառուցել «Ամրիտամ» ընկերության միջոցով, որի բաժնետերերից է: Հավելելենք, որ Առուստամյանը ՀԷԿ-երի բիզնեսում մեծ փորձ ունի. Արփա գետի վրա արդեն իսկ կառուցվող «Ջերմուկ տուրբշին» ընկերությունում իր եղբոր՝ Սպարտակ Առուստամյանի հետ բաժնեմաս ունի:
«Ժողովուրդ»-ն Առուստամյանից հետաքրքրվել է՝ արդյոք նախարարության մերժումը կապ ունի առաջիկա ընտրությունների հետ: «Չեմ կարծում», - հակիրճ ասել է նա:

«Жоховурд»: Арцвик Минасян отказал в строительстве ГЭС близкому человеку Царукяна
Министр охраны природы Армении, представитель АРФ «Дашнакцутюн» Арцивик Минасян отказал представителю партии «Процветающая Армения» Седраку Арустамяну в строительстве гидроэлектростанции на реке Арпа, пишет газета «Жоховурд» со ссылкой на свои источники.
Министерство охраны природы аргументировало отказ тем, что на реке Арпа уже действуют три гидроэлектростанции, еще три ГЭС находятся в стадии строительства, строительство еще одной ГЭС может вызвать экологические проблемы.
Отметим, что Седрак Арустамян – директор принадлежащей лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну компании «Мульти концерн».
Корреспондент издания поинтересовался у Седрака Арустамяна, связан ли отказ министерства с предстоящими парламентскими выборами. «Не думаю», - ответил он.