ԼՂՀ արտգործնախարարն Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրագործման անհրաժեշտությունը
Փետրվարի 28-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին, տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև շփման գծում տիրող իրավիճակին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումներին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել ս.թ. փետրվարի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի վրա Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկված հարձակման փորձին և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։
Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է, որ նշված միջադեպը ևս մեկ անգամ հաստատում է 1994 թ. և 1995 թ. համաձայնագրերով սահմանված հրադադարի ռեժիմի լիակատար վերականգնման և բանակցային գործընթացի վերսկսման պայմանների ստեծման շուրջ Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պրակտիկ իրագործման անհրաժեշտությունը։

МИД НКР заявляет о необходимости реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей
Министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян принял сегодня личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил Республики Арцах и Азербайджана и мониторингов, проводимых офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Стороны коснулись предпринятой вооруженными силами Азербайджана попытки наступления на позиции Армии обороны Арцаха в ночь с 24 на 25 февраля и сложившейся в результате этого ситуации.
Карен Мирзоян подчеркнул, что данный инцидент еще раз подтверждает необходимость полноценного восстановления закрепленного в соглашениях от 1994 и 1995 годов режима прекращения огня и практической реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей о создании условий для возобновления переговорного процесса.