ՀՀ պետական պարտքը աճել է 30.9 մլն դոլարով. մոտենում է «ֆինիշին». ՀԺ
Այս տարվա հունվարի 31-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 5 միլիարդ 969 միլիոն 346 հազար դոլար։ Միայն հունվարի ՀՀ պետական պարտքը աճել է 27 միլիոն 251 հազար դոլարով։ Արտաքին պարտքը կազմել է 4 միլիարդ 836 միլիոն դոլար։ Այս թվերը նախօրեին հրապարակել է ՀՀ ԱՎԾ. գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Ըստ այդմ, արտաքին պարտքը աճել է 30.9 մլն դոլարով։ «Պետական պարտքի մասին ՀՀ օրենքի համաձայն, եթե պետական պարտքը (չհաշված ՀՀ ԿԲ պարտքը) գերազանցում է համախառն ներքին արդյունքի 60 տոկոսը, ապա կառավարությունը իրավունք չունի այլ պարտք ներգրավել ոչ ներքին, և ոչ էլ արտաքին․ 2016թ-ին ՀՀ ՀՆԱ-ն կազմել է մոտ 10.3 միլիարդ դոլար։ Սա նշանակում է, որ ՀՀ պետական պարտքը համառ ու արագ տեմպերով մոտենում է իր «ֆինիշին»», - մեկնաբանել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Государственный долг Армении приближается быстрыми темпами к «финишу»
По состоянию на 31 января 2017 года государственный долг Армении составил 5 миллиардов 969 миллионов 346 тысяч долларов. Только в январе государственный долг Армении возрос на 27 миллионов 251 тысяч долларов. Внешний долг страны составил 4 миллиарда 836 миллионов долларов. Такие цифры опубликовала Национальная статистическая служба Армении, пишет газета «Айкакан жаманак».
«При этом внешний долг страны возрос на 30.9 млн. долларов. Согласно закону РА "О государственном долге", если государственный долг (не считая долг ЦБ Армении) превышает 60 процентов валового внутреннего продукта, то правительство не имеет право на осуществление других заимствований – ни внутренних, ни внешних. В 2016 году ВВП составил примерно 10.3 млрд. долларов. Это значит, что государственный долг Армении упорными и быстрыми темпами приближается к "финишу"», - комментирует газета.