«Իսկանդեր» հրթիռները տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական հավասարակշռություն պահպանելու դեր են կատարում. ԼՂՀ նախագահ
01/03/2017 19:15
«Իսկանդեր» մարտավարական հրթիռները տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական հավասարակշռություն ապահովելու դեր են կատարում, այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Նման զենքի առկայությունը մեր տարածաշրջանում, միանշանակ, կատարում է ռազմաքաղաքական հավասարակշռության դեր: Դրա պատճառը պաշտոնական Բաքվի ագրեսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությունն է, որի հետևանքով մեր տարաշածրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը պահելու ամենաարդյունավետ մեխանիզմը ուժի կիրառումն է», - նշել է նա Gazeta.ru-ի հետ ունեցած հարցազրույցում:
Բակո Սահակյանը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը մեծ դեր է կատարում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման հարցում:
«Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորմանը, ապա դրա համար նախ պետք է լիարժեք վերականգնել բանակցություններին ԼՂՀ մասնակցության դերը: Բաքուն պետք է հրաժարվի իր մարդատյացությունից և ագրեսիվ գործողություններից, որոնք խափանում են բանակցային գործընթացը, խաղաղությունը և տարածաշրջանի կայունությունը», - ընդգծել է ԼՂՀ նախագահը:

Президент НКР: Ракеты «Искандер» играют стабилизирующую роль в поддержании военно-политического баланса сил в регионе
01/03/2017 19:00
Тактические ракеты «Искандер» играют стабилизирующую роль в поддержании военно-политического баланса сил в регионе, заявил президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян.
"Присутствие такого оружия однозначно играет стабилизирующую роль в поддержании военно-политического баланса сил в нашем регионе. Причина тому - агрессивная и деструктивная политика официального Баку, «благодаря» которой сила, к сожалению, является самым действенным механизмом поддержания мира и стабильности в нашем регионе", - сказал он в интервью Gazeta.ru.
Он также отметил, что Россия играет очень важную и весомую роль в поддержании мира и стабильности в регионе.
"Что касается урегулирования конфликта, то для этого нужно в первую очередь восстановить полноценный формат переговоров с участием Нагорно-Карабахской Республики. Баку должен отказаться от своих человеконенавистнических и агрессивных действий, подрывающих переговорный процесс, мир и стабильность в регионе, - подчеркнул президент НКР.