Հակամարտության կարգավորումն առանց բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցության իրատեսական չէ. Բակո Սահակյանի հարցազրուցը REGNUM-ին
01/03/2017 16:15
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հարցազրույց է տվել «Ռեգնում» լրատվական գործակալությանը:
- Պարոն նախագահ ԼՂ-ում տեղի է ունեցել սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվե։  Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում դրա արդյունքները և ինչպե՞ս դրանք կազդեն Արցախի հետագա կյանքի վրա։
- Հանրաքվեն անցել է միջազգային սկզբունքներին և չափանիշներին համապատասխան, քանի որ ժողովուրդն իր կամքն է արտահայտել ժողովրդավար և իրավական պետության ներսում։ Այն նաև հաստատվել է երեք տասնյակ պետությունների դիտորդների կողմից։ Մենք կարծում ենք, որ դա կարևոր ձեռքբերում է մեր պետության համար, որը գիտակցաբար և անդառնալիորեն ընտրել է զարգացման ժողովրդավարական ուղին։
Իսկ ինչ վերաբերում է հանրաքվեի արդյունքներին, ապա բնակչության մեծամասնությունը քվեարկել է նոր Սահմանադրության օգտին, և մենք հույս ունենք, որ մեր պետության նոր հիմնարար օրենքը դրական ազդեցություն կունենա մեր պետության ամրապնդման համար՝ ապահովելով հիմնարար իրավունքն ու քաղաքացիների ազատությունը, պետական կառավարման բարելավումը։
- Ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ մոտ ժամանակներս կներդրվի խորհրդարանական ձև, Արցախի Հանրապետությունը դառնում է նախագահական։ Ինչո՞ւ է հայկական երկու պետությունները պետական կառավարման տարբեր ձև ընտրել։
- ԼՂՀ-ն բավականին բարդ ճանապարհ է անցել․ գրեթե սկզբից մենք ստիպված էինք պաշտպանել մեր երկրի անկախությունը և ապահովել մեր ժողովրդի անվտանգությունը ադրբեջանական ագրեսիայից, որը 1991թ-ի վերջին լայնամասշտաբ պատերազմի վերածվեց և որը տևեց մինչև 19947թ մայիսը։ Սկզբի շրջանում մենք ունենք կառավարման խորհրդարանական ձև, որը, չնայած մի շարք դրական ասպեկտների, չկարողացավ պատերազմի կամ էլ շարունակվող ռազմական սպառնալիքի ժամանակ ամբողջությամբ ապահովել մեր պետության անվտանգության պատշաճ մակարդակը։ Պաշտոնական Բաքուն մինչև հիմա չի հրաժարվում իր քրեական մտադրություններից՝ կարգավորել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը ուժով և մենք չենք կարող այս ամենը հաշվի չառնել։ Այս պայմանները հաշվի առնելով, քաղաքական ուժերի կողմից անցկացված երկար քննարկումներից և բազմակողմանի վերլուծությունների հետո մեր երկրին առաջարկեցի փոխել կիսանախագահական կառավարման ձևը նախագահականի։
Դուք գիտեք, որ Ադրբեջանի կողմից սադրանքներ մենք ակնկալում ենք գրեթե ամեն օր, հատկապես վերջերս գրեթե ամեն օր Ադրբեջանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը տասնյակ անգամ։ Հանրաքվեի ժամանակ, բնականաբար, ձեռնարկվել էին անվտանգության հավելյալ միջոցառումներ և այս քայլերի արդյունքում է եղել, որ լուրջ սադրանքներ չի գրանցվել։
- Հայկական կողմը, ինչպես հայտնի է պնդում է, որ բանակցային գործընթացում Ստեփանակերտը մասնակցություն ունենա, սակայն դեռ ոչինչ չի փոխվել բանակցությունների ձևաչափում։ Ե՞րբ, ըստ Ձեզ,  Արցախի ներկայացուցիչները կլինեն ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիիրավ մանակից։
- Որպեսզի ադրբեջանական-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում էական առաջընթաց գրանցվի, անհրաժեշտ է, առաջին հերթին, վերականգնել լիարժեք ձևաչափ Արցախի Հանրապետության՝ որպես բանակցության լիիրավ անդամ մասնակցի բանակցություններին։ Դրա համար անհրաժեշտ է  հետևել 1994թ. ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի ժամանակ ընդունված որոշմանը։ Բացի այդ, այդ գագաթաժողովը  փաստացի դարձավ հիմք. չէ՞ որ հենց այդ ժամանակ ընդունվեց որոշում ԵԱՀԽ վերածել ԵԱՀԿ-ի, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համանախագահների  ինստիտուտ ստեղծել։ Բանակցային գործընթացում առանց մեր մասնակցության որպես լիրավ կողմ, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորել է ուղղակի իրատեսական չէ։ Դա ընդունում են և միջազգային միջնորդները, օրինակ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ Մենք մեր կողմից կարող ենք ասել, որ պատրաստ են ուղղիղ բանակցություններ վարել Ադրբեջանի հետ  և քննարկել յուրաքանչյուր հարց, որի մասին անընդհատ հայտարարում ենք։
- Ո՞րն է, ըստ Արցախի ղեկավարության, ԼՂ հակամարտության կարգավորումը և հնարավո՞ր է  Ադրբեջանի հետ առճակատման հարցում փոխզիջում։
- Կարգավորման քաղաքական ասպեկտները խնդիր են առաջացնում կարգավիճակի  և անվտանգության համար։ Մնացած բոլոր հարցերը դրանցից են բխում։ Մեզ համար անցյալ վերադառնալու հարց չկա։ Արցախը երբեք Ադրբեջանի մաս չի լինի։ Դա բացառված է։ Բոլոր հարթություններում ԼՂ անվտանգությունն ապահովելը չի կարող անգամ չնչին կասկածի տակ առնվել։ Ինչ վերաբերում է մնացած հարցերին, ապա մենք պատրաստ են այն քննարկել Ադրբեջանի հետ։ Կարծում եմ, որ այն կառուցողական դիրքորոշման իրողությունների հիման վրա է։
- Ինչպե՞ս եք տեսնում Արցախի ապագան և ի՞նչ կարգավիճակում։
- Ես ինչպես մեր պետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, համոզված եմ ԼՂ լուսավոր ապագայի հարցում։ Մենք ամեն  ինչ կանենք, որպեսզի մեր պետությունը լինի ուժեղ, ժողովրդավար, սոցիալական և դինամիկ զարգացող պետություն, որն արժանի տեղ կզբաղեցնի   քաղաքակիրթ աշխարհում։

Без нашего участия урегулировать карабахский конфликт нереально: Интервью президента Нагорного Карабаха ИА REGNUM
01/03/2017 15:02
- Господин Президент, в Нагорном Карабахе прошёл конституционный референдум. Как Вы оцениваете его результаты и как они отразятся на дальнейшей жизни Арцаха?
- Референдум прошел в соответствии с нормами и принципами международного права, т. е. так, как волеизъявление народа выражается в демократическом и правовом государстве. Это было также подтверждено наблюдателями из более чем трех десятков государств, география которых охватывает три континента. Мы считаем это важным достижением для нашей страны, которая сознательно и бесповоротно выбрала демократический путь развития.
Что касается результатов референдума, то большинство населения проголосовало за принятие новой конституции, и мы надеемся, что новый основной закон нашего государства окажет позитивное влияние на дальнейшее укрепление нашей государственности, обеспечение основных прав и свобод граждан, развитие нашей страны, совершенствование системы государственного управления.
- В отличие от Армении, где в ближайшее время будет введена парламентская форма власти, Республика Арцах становится президентской. Почему два армянских государства выбрали разные модели государственного устройства?
- Нагорно-Карабахская Республика прошла достаточно сложный путь становления. Практически с самого первого дня своего образования мы были вынуждены защищать независимость нашей страны и обеспечивать безопасность нашего народа от азербайджанской агрессии, которая в конце 1991 года приняла характер широкомасштабной войны, длившейся до мая 1994 года. Первоначально у нас была парламентская форма правления, которая, несмотря на целый ряд позитивных аспектов, не могла в полной мере обеспечить должный уровень безопасности нашего государства в ситуации войны или непрекращающейся военной угрозы. Официальный Баку до сих пор не отказывается от своих преступных замыслов решить азербайджано-карабахский конфликт силой, и мы не можем не учитывать все это. В том числе и с учетом этого обстоятельства, после долгих обсуждений и всестороннего анализа политические силы нашей страны предложили изменить полупрезидентскую форму правления на президентскую.
- Ожидали ли Вы серьезных провокаций с азербайджанской стороны в дни референдума и какие меры были приняты для их предотвращения?
- Вы знаете, провокаций с азербайджанской стороны мы ожидаем практически ежедневно, тем более что она нарушает режим прекращения огня десятки раз за день. Во время референдума, естественно, были приняты дополнительные меры безопасности, и то, что не было серьезных провокаций, является также результатом этих шагов.
- Армянская сторона, как известно, настаивает на участии Степанакерта в переговорном процессе, но пока ничего не меняется в формате переговоров. Когда, на Ваш взгляд, представители Арцаха станут полноправными участниками мирного урегулирования карабахского конфликта?
- Для того, чтобы в процессе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта был зафиксирован существенный прогресс, необходимо, в первую очередь, восстановить полноценный формат, с участием Республики Арцах в качестве полноправной стороны переговоров. Для этого необходимо лишь соблюдать решение Будапештского саммита ОБСЕ 1994 года. Кстати, данный саммит фактически стал учредительным, ведь именно на нем были приняты решения о трансформации СБСЕ в ОБСЕ, а также о создании института Сопредседателей Минской группы.
Без нашего участия в качестве полноправной стороны переговорного процесса, урегулировать азербайджано-карабахский конфликт попросту нереально. Это признают и международные посредники, например, сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Мы со своей стороны готовы на прямые переговоры с Азербайджаном и на обсуждение любых вопросов, о чем и постоянно заявляем.
- Какой, по мнению руководства Арцаха, является формула решения карабахского конфликта и возможен ли компромисс в противостоянии с Азербайджаном?
- Узловыми политическими аспектами урегулирования являются проблема статуса и вопросы безопасности. Все остальные вопросы являются производными от них. Для нас нет возврата в прошлое. Арцах никогда не будет частью Азербайджана. Это исключено. Обеспечение безопасности НКР во всех измерениях также не может быть подвергнуто ни малейшему сомнению. Что касается остальных вопросов, то мы готовы обсуждать их с Азербайджаном. Думаю, что это основанная на реалиях конструктивная позиция.
- Каким Вам видится будущее Арцаха и в каком статусе?
- Я, как и любой гражданин нашей страны, уверен в светлом будущем Арцаха. Мы сделаем все, чтобы наше государство было сильным, демократическим, социальным и динамично развивающимся, страной, которая займет достойное место в цивилизованном мире.