Եթե Ադրբեջանն իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա մենք կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները. ՀՀ նախագահ
02/03/2017 19:53
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն այցի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է  Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ուղղությամբ արտերկրում և միջազգային տարբեր հարթակներում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության առջև դրված խնդիրների ու Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության, տարածաշրջանում լարվածության ստեղծման քայլերին հակազդելու մասին:
«Երևանը և Ստեփանակերտը պատերազմ չեն ցանկանում, մինչդեռ Բաքուն վաղուց ամենաբարձր մակարդակում անընդհատ խոսում է պատերազմի մասին, մեծացնում է լարվածությունը շփման գծում, հերոսացնում է այն զինվորներին, որոնց գործած, այսպես ասած, «սխրանքները» համարվում են պատերազմի հանցագործություն: Եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ոգով և իրավիճակը հասցնի պատերազմականի, ապա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար մենք մեկ վայրկյան անգամ կանգ չենք առնի կիրառելու մեր զինանոցում եղած բոլոր հնարավորությունները։ Այսօր տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմի զսպող գլխավոր գործոնը հայ զինվորն է, ով ամուր կանգնած է և հստակ գիտակցում է, թե ինչի համար է պայքարում և ինչ խնդիր է լուծում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Ընդգծելով, որ անցած քառորդ դարում Հայաստանին հաջողվել է ձևավորել արտաքին քաղաքական բավականին հագեցած և դրական օրակարգ, Հանրապետության նախագահը նշել է, որ մեր երկիրն իր փորձն ու ջանքերը ներդնում է հանուն համամարդկային նշանակության հարցերի բարձրաձայնման և իր նպաստը բերում միջազգային հանրության կողմից դրանց լուծման գործին:
«Որպես ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ՝ մենք պետք է մշտապես գտնվենք մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային պայքարի առաջնագծում: 2015 թվականին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում միաձայն ընդունվեց Հայաստանի կողմից ներկայացված ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը, իսկ Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում դեկտեմբերի 9-ը հռչակվեց ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր: Այս ուղղությամբ հսկայական ջանքեր ներդրվեցին հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում», - հավելել է նա։

Президент Армении: Если Азербайджан доведет ситуацию до войны, мы используем все имеющиеся в нашем арсенале возможности
02/03/2017 21:24
Президент Армении Сержа Саргсяна по случаю Дня дипломатического работника посетил сегодня министерство иностранных дел Армении и встретился с участниками собрания глав дипломатических представительств и консульских учреждений Армении.
Глава государства обратился в ходе встречи к задачам дипломатической службы Армении в вопросе Нагорного Карабаха за рубежом и на международных площадках и деструктивной политике Азербайджана, шагам по оказанию противодействия созданию напряженности в регионе.
«Ереван и Степанакерт не хотят войны, в то время как Баку уже давно на самом высоком уровне постоянно говорит о войне, усиливает напряженность на линии соприкосновения, героизирует тех солдат, чьи так называемые «подвиги» считаются военным преступлением. Если Азербайджан будет продолжать в таком же духе и доведет ситуацию до войны, мы для обеспечения безопасности народа Арцаха без промедления используем все имеющиеся в нашем арсенале возможности. Сегодня главным фактором сдерживания широкомасштабной войны в регионе является армянский солдат, который крепко стоит и четко осознает, за что борется и какую задачу решает», - сказал Серж Саргсян.
Подчеркнув, что за прошедшие четверть века Армении удалось сформировать довольно насыщенную внешнеполитическую повестку, президент отметил, что Армения вкладывает свой опыт и прилагает усилия для озвучивания вопросов общечеловеческого значении.
«Как народ, переживший Геноцид, мы должны всегда находится на передовой линии международной борьбы по предотвращению преступлений против человечества. В 2015 году, в ходе 22-й сессии Совета по правам человека ООН была принята инициированная Арменией резолюция по предотвращению геноцидов («Prevention of genocide»), а на 69-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН 9 декабря был провозглашен Международным днём памяти жертв преступления геноцида. В этом направлении были предприняты огромные усилия, особенно в рамках мероприятий к 100-ой годовщине Геноцида армян», - отметил президент.