Ադրբեջանում առաջիկայում սպասվում է գործազրկության մակարդակի աճ և արտաքին պարտքի ավելացում. BBC
Հայտնի արտահայտությունն այն մասին, թե «մենք մտածում էինք, որ հատակին ենք հասել, երբ ներքևից թակեցին» հաճախ են հիշում Ադրբեջանում, երբ խոսք է գնում այդ երկրի տնտեսության մասին, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Ճիշտ է, երկրի փորձագիտական շրջանակներում չկա միանշանակ տեսակետ տնտեսության վիճակի մասին` կարծիքներ կան ինչպես ապոկալիպտիկ վիճակի մասին, այնպես էլ «մեր երկիրն արդեն հաղթահարել է ճգնաժամը» ոճով:
Այնուամենայնիվ, բնակչությունն այս ամենից ահաբեկված է, ապակողմնորոշված ու վախի մթնոլորտում սպասում է էլ ավելի վատ ժամանակների: Կառավարությունը փորձում է հանդարտեցնել ժողովրդին, այդ թվում` իրենք իրենց համոզելով, որ կարիք չկա առավել դրամատիզացնել իրավիճակը, քանի որ կառավարական «ճանապարհային քարտեզները» կհանեն երկիրը ճգնաժամից:»,- գրում է BBC-ն:
BBC հոդվածագիրը նշում է, որ երկրում չկա վստահություն ազգային մանաթի ու բանկերի նկատմամբ: Մարդիկ հետ են վերցնում իրենց խնայողությունները բանկերից, ընդ որում ոչ միայն ազգային տարադրամով պահվածներն, այլև` մյուսները: Նրանք վախենում են, որ իրենց խնայողությունները կկորեն կամ կսառեցվեն, եթե տվյալ բանկն արժանանա այն տասի ճակատագրին, որոնք փակվեցին նախորդ տարի:
Լավատեսական չեն նաև կանխատեսումները ՀՆԱ-ի առումով:
«S&P միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերջին կանխատեսումներում այս տարի Ադրբեջանի համար կանխատեսվում է զրոյական տնտեսական աճ և որոշակի կայունացում 2018թ.-ին: Ընդ որում, սա հիմնականում գազի արտահանման ծավալների աճի ու նավթի համաշխարհային գների աճի հիման վրա: Գործակալության կանխատեսմամբ Ադրբեջանում առաջիկայում սպասվում է գործազրկության մակարդակի աճ և արտաքին պարտքի ավելացում, որն այս տարի կկազմի ՀՆԱ 40 տոկոսից ավելի»:

BBC. Нащупала ли дно азербайджанская экономика?
Известную фразу о том, что "мы думали, что достигли дна, когда снизу постучали", сегодня в Азербайджане вспоминают часто, когда речь заходит о ситуации в экономике, пишет русская служба BBC.
Правда, в экспертном сообществе нет единой точки зрения на то, в каком состоянии находится экономика страны и каковы ее перспективы. Разброс мнений большой.
Тут вам и апокалиптические откровения о полной деградации всего и вся (экономические эксперты), и бравурные отчеты о том, что "наша страна смогла выйти из кризиса" (первый заместитель председателя парламента, Милли Меджлиса, Зияфет Аскеров).
Население дезориентировано, напугано и находится в состоянии тревоги, ожидая худших времен.
Правительство пытается народ успокоить, убеждая всех, не исключая и себя, в том, что нет причин излишне драматизировать ситуацию, так как правильно составленные "дорожные карты" выведут страну из кризиса.
Подпитывает эти надежды некоторый рост и стабилизация мировых цен на энергоносители - тот локомотив, который 10 лет назад вывел Азербайджан в число лидеров по ежегодному росту ВВП.
Неутешительны и прогнозы международных рейтинговых компаний. В свежем отчете агентства S&P суверенный кредитный рейтинг Азербайджана, сниженный еще в прошлом году до "мусорного", дается с негативным прогнозом.
Он связан с внешними рисками, слабым потенциалом роста, нестабильной ситуацией в банковской системе с одной стороны и ограниченными возможностями маневра со стороны правительства с другой.
В частности, учитывая политические риски, правительство просто не может пойти на слишком резкое сокращение бюджетных расходов, так как это чревато вспышкой серьезного недовольства в обществе.
S&P прогнозирует нулевой рост экономики в этом году и некоторое улучшение ситуации в 2018. Правда, в основном благодаря росту экспорта газа и повышению мировых цен на нефть.
По мнению агентства, Азербайджан ждет дальнейший рост безработицы и усиление долгового бремени, которое в этом году составит более 40% ВВП.
Эксперты S&P считают необходимым и дальше понижать курс национальной валюты для того, чтобы сократить дефицит платежного баланса страны.