Չինաստանի պաշտպանական ծախսերը 2017-ին կավելանան 7 տոկոսով
Չինաստանը կմեծացնի իր պաշտպանական ծախսերն ընթացիկ տարում 7 տոկոսով։ Այս մասին Ժողովրդական ներկայացուցիչների 12-րդ գումարման համաչինական ժողովի 5-րդ նստաշրջանի բացման նախօրեին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆու Ինը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նա հստակեցրել է, որ ծախսերը կկազմեն երկրի ՀՆԱ 1.3 տոկոսը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ ռազմական ծախսերը հասել են մեծ չափերի։
«Ռազմական ծախսերն աճում են՝ ելնելով Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի մասնակիցների խորհուրդներից՝ մեծացնելու ծախսերը մինչև ՀՆԱ 2 տոկոս», - ասել է նա:
Ֆու Ինի խոսքով՝ անցած տասնամյակում խոշոր հակամարտություններ ու պատերազմներ են տեղի ունեցել, որոնք դարձել են զգալի նյութական վնասի և փախստականների հոսքի պատճառ։ Չինաստանը ոչ մի անգամ վնաս չի հասցրել այլ երկրի։
Մեկնաբանելով իրավիճակը՝ կապված սահմանային վեճերի և ծովում վեճերի հետ, Ինը նշել է, որ երկրի իշխանությունները երկխոսության և խորհրդակցությունների ուղով տարաձայնությունների խաղաղ լուծման կոչ են անում։ Նրա խոսքով՝ իրավիճակը Հարավչինական ծովում բարելավվում է, և ապագա կայունությունը տարածաշրջանում մեծամասամբ կապված է ԱՄՆ-ի գործողություններից։

Китай увеличит расходы на оборону в 2017 году на 7%
Расходы Китая на оборону в текущем году будут увеличены на 7%. Об этом на пресс-конференции накануне открытия 5-й сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) 12-го созыва заявила официальный представитель этого высшего законодательного органа КНР Фу Ин, передает ТАСС.
По ее словам, доля расходов составит 1,3% от ВВП страны. Военные расходы США достигли больших размеров.
«Когда я была на конференции по безопасности в Мюнхене, то ее участникам было рекомендовано увеличить размер расходов на оборону до 2% (от ВВП страны). По этой причине мы продолжаем увеличение военных расходов», - добавила официальный представитель ВСНП.
Фу Ин отметила, что за прошедшие десятилетия произошли крупные конфликты и войны, ставшие причиной внушительного материального ущерба и потока беженцев. «Китай ни разу не нанес вред другой стране», - подчеркнула она.
Что касается приграничных споров и споров на море, китайские власти "призывают к мирному разрешению разногласий путем диалога и консультаций". "Если говорить о ситуации в Южно-Китайском море, то ситуация улучшается, и будущее (стабильности в регионе) во многом зависит от действий США", - считает Фу Ин.
Военный бюджет Китая в 2016 году планировалось увеличить на 7,6% по сравнению с предыдущим годом - до 954 млрд юаней (около $146 млрд).