Մեղրիի և Նորդուզի մաքսակետերի ղեկավարները համաձայնության են եկել
Նորդուզի անցակետում Մեղրիի և Նորդուզի մաքսակետերի ղեկավարների օրերս տեղի ունեցած երկկողմ հանդիպման ժամանակ գործընկերները քննարկել են Հայաստան մուտք գործող տրանսպորտային միջոցներից գանձվող վճարների և Իրան ուղևորվող մարդատար մեքենաների վճարներին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ բացի այդ անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, մարտ ամսին Նովրուզի ժամանակ սպասվող ուղևորների և ավտոմեքենաների մեծ հոսքերի որակյալ սպասարկմանն ուղղված քայլերին:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խնդիրները սեղմ ժամկետներում լուծելու վերաբերյալ:
Նշվում է, որ ՊԵԿ-ի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության միջև մաքսային վարչարարության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է Մեղրիի և Նորդուզի սահմանային մաքսային կետերի միջև իրական ժամանակում տեղեկատվության փոխանակում կազմակերպել:

Армения и Иран обсудили выполнение меморандума о взаимопонимании по таможенному сотрудничеству
В рамках подписанного 17 ноября 2016 года председателем Комитета государственных доходов Армении Варданом Арутюняном и главой Таможенного управления Исламской Республики Иран Масудом Карбасианом меморандума о взаимопонимании в таможенном пункте Нордуза состоялась очередная встреча руководителей таможенных пунктов Мегри и Нордуза. Об этом сообщает пресс-служба КГД РА.
Ключевой темой встречи было выполнение пункта 5 меморандума о взаимопонимании. В ходе совещания были обсуждены также вопросы, касающиеся укрепления сотрудничества приграничных таможенных пунктов.
Были затронуты также шаги, направленные на качественное обслуживание больших потоков пассажиров и автомобилей, ожидаемых в период празднования Новруза.
Стороны обсудили также вопросы пошлин, взимаемых с въезжающих в Армению транспортных средств и следующих в Иран пассажирских автомобилей. Стороны достигли договоренности относительно решения задач в сжатые сроки.